Arnavutluk Hakkında Bilgi
Arnavutluk Hakkında Bilgi

Arnavutluk, Avrupa’nın güneydoğusunda bulunan bir ülkedir. İtalya’nın karşısında, Adriyatik Denizi’nde, Akdeniz’de yer alır ve bu nedenle Balkanlar’a aittir. Çok fazla dağ vardır ama aynı zamanda düz bir sahili de bulunmaktadır.

Arnavutluk, İsviçre’den biraz daha küçük ve nüfusunun sadece üçte birine sahip. Arnavutların çoğu başka ülkelerde yaşamaktadır. Arnavutluk bugün bir cumhuriyettir. Parlamentonun büyük bir etkisi var. Başkenti Tiran’dır. Para birimi Arnavut Lek.

Arnavutluk Hakkında Bilgi
Arnavutluk Hakkında Bilgi

Ülkedeki insanların çoğu Arnavutça konuşmaktadır. Arnavutluk‘ta başka dilleri konuşan birçok azınlık da var. Arnavutluk’ta farklı dinler vardır: Müslümanlar, Ortodoks Hıristiyanlar ve dinsiz insanlar.

Ülke uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na aitti ve sadece 1912’de bağımsız hale geldi. Birçok Arnavut, bağımsızlıktan önceki dönemde başka ülkelerde yaşamak için bölgeyi terk etti. Daha sonra birçok kişi ABD’ye gitti.

II. Dünya Savaşı sırasında İtalya tarafından işgal edildi ve birçok Arnavut direndi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Arnavutluk komünist bir ülke oldu. Hükümdarlar, Arnavutların dış dünyayla çok az ilgisi olmasını sağladı. Önce Arnavut komünistleri Yugoslavya ile, sonra Sovyetler Birliği ile, sonra da komünist Çin ile işbirliği yaptılar. Bu dönemde Arnavutluk’ta tüm dinler yasaklandı.

1990’larda komünizm çöktü. Bundan sonraki yıllarda Arnavutların üçte biri ülkelerini terk etti. Arnavutluk’un sınırları, özellikle de uzun zamandır Yugoslavya’nın bir parçası olan ve birçok Arnavutun yaşadığı Kosova toprakları hakkında sürekli çatışmalar yaşandı. 1998’deki savaşta ve 2001’de komşu ülke Kuzey Makedonya’daki silahlı çatışmalarda Arnavutluk’tan Arnavutlar da yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz