Artvin (Livane) Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Artvin il sınırları içerisinde bulunan Artvin (Livane) Kalesi,  Bagrat Kralı Büyük Oşet 937 yılında yaptırmıştır.

Kalenin eski ismi Livana idi. Bu kale kalıntıları üzerinde VI. yüzyılda Osmanlılar tarafında yeni bir kale inşa edilmiştir. Bu kaleye çeşitli dönemlerde onarımlar yapılmıştır. Küçük bir kale olup şehrin girişini kontrol etmek amacıyla inşa edildiği söylenmektedir. 2004 yıllında onarım yapılmış. 2012 yıllında ise ışıklandırma sistemi kurulmuştur. Günümüzde Askeri Bölge içerisinde bulunduğundan dolayı burayı ziyaret etmek için nizamiyeye haber verip bir asker nezaretinde kaleyi dolaşabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Artvin (Livane) Kalesi Nerede?

Artvin (Livane) Kalesi, Artvin kent merkezine bağlı Çayağzı Mahallesinde bulunur. Diğer bir deyişle Artvin il merkezinde Çoruh Nehri üzerinde bulunan köprünün hemen karşısında yer almaktadır. Kent merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunur.

Artvin (Livane) Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya Artvin Belediyesine ait servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aslında kale şehir merkezine oldukça yakındır. Fakat yollar biraz yokuş ve kıvrımlı olduğu için arabayla uzatılmaktadır. İsterseniz yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here