Aruba'da Gezilecek 10 Yer
Aruba'da Gezilecek 10 Yer

Aruba, yaklaşık 104 bin nüfusuyla Karayip Denizi’nin güneyinde yer alan Hollanda’ya bağlı bir ada ülkesidir. Bu ada ülkesi  Küçük Antiller’in yaklaşık 1,600 kilometre batısında ve Venezuela’nın 29 kilometre kuzeyinde bulunur. Muazzam doğası ve nefes kesen manzarasıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan Karayipler’in incisi olarak bilinmektedir. Buraya özellikle balayı için çok sayıda çift gelmektedir. Sizin de buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Oranjestad

Oranjestad, Aruba adasının başkenti ve yaklaşık 30 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Aynı zamanda adanın popüler yolcu gemisi limanıdır. Şehirde çok sayıda tarihi bina bulunmaktadır. Bunun dışında yine birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Burada arabanız olmasa bile yürüyerek veya ücretsiz tramvay hatlarıyla her yeri gezebilirsiniz. Ayrıca şehirde her salı günü Bon Bini Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalle katılıp stres atabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse turistik yapıları gezin, yerel lezzetleri tadın, renkli gece hayatını yaşayın ve sevdiklerinize hediyelik eşya almayı unutmayın derim.

Bebek Plajı

Adanın en güney ucunda yer alan Bebek Paljı, ülkenin en güzel plajlarından biri olup yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Plajın; güzelliği, sığlığı, yapay lagünü ve huzur ortamıyla size harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği bir yerdir. Kite ve rüzgâr sörfü sevenler içinde oldukça uygun bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz.

Palm Plajı

Adanın merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Palm Plajı, Aruba’nın en popüler plajlarından biridir. İnce kumları, harika deniz suyu, renkli gece hayatı, şık ve konforlu konaklama yerleriyle harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip su, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Yine güneşin batmasıyla birlikte sabah saatlerine kadar doyasıya eğlenebilirsiniz. Burada huzur ve tatil adına aradığınız her şey mevcut.

Antilla Enkazı

SS Antilla Karayipler’de yer alan Antilla Enkazı, dünyanın en büyük ikinci gemi enkazıdır. 1940 yıllında Alman mürettebat gemisi Hollandalılar tarafında teslim alacağını anlayınca gemiyi batırdı. Gemi o günden sonra deniz canlılarına yuva, turistlere de ziyaret yeri haline geldi. Burası günümüzde doğal bir resif alanına dönüştü. Buraya gelip yelken ve şnorkelle yüzerek burayı keşfedebilirsiniz. Oldukça dikkat çekici bir alandır.

De Palm Adası

Dünyanın en güzel cennetlerinden biri olarak bilinen Aruba adası, mutlaka ziyaret edilmesi gereken ada ülkelerinden biridir. Bu ülkede huzur ve tatil adına aradığınız her şey mevcuttur. Bunlardan biri de Palm Adasıdır. Bu adaya her gün özel turlar düzenlenmektedir. Bu turlara sevdiklerinizle birlikte katılıp muazzam bir gün yaşayabilirsiniz. Tur bünyesinde yeme-içme, eğlenme ve birçok aktivite dahildir. İsteyen olursa ek ücretle masaj gibi olanaklara da sahip olabilir. Hayatınızda özel bir anı olarak kalmasını istiyorsanız mutlaka bu tura katılın derim. Bu adada her türden güzellik mevcuttur.  Bu ada, her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Alto Vista Şapeli

Noord Kasabası’nın hemen yakınlarındaki bir tepe üzerinde yer alan Alto Vista Şapeli veya diğer adıyla Alto Vista Meryem Ana, ülkede inşa edilen ilk kilise olma özelliğini taşımaktadır. Bu kilise mimari yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. Fakat bulunduğu konum onu daha çok popüler hale getirmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu yapıyı ziyaret edin. Daha sonra dışarı çıkıp adanın nefes kesen manzarasını izleyebilirsiniz.

Arikok Ulusal Parkı

Santa Cruz kasabasında yer alan Arikok Ulusal Parkı, 34 km²’lik alanıyla 2000 yıllında ulusal park ilan edilmiştir. Bu park, adanın toplam yüzölçümünün yüzde 20’sini kaplamaktadır. Jeolojik ve arkeolojik  açıdan oldukça önemli bir noktadır. Burada birçok tarihi kalıntı, bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Bunun yanında yine birçok doğal güzellik de bünyesinde barındırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin derim. Özellikle burada bulunan  Fontein Mağarasını ziyaret etmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

California Deniz Feneri

Ülkenin kuzeyindeki Arashi Plajına yakın bir konumda yer alan California Deniz Feneri, 1914-1916 yılları arasında inşa edilen ülkenin en popüler simgelerinden biridir. 1910 yıllında batan S.S. California Gemisi’nin adını alan bu fener, yaklaşık 30 metre yüksekliktedir. Buraya gelip bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Hatta kulenin tepesine çıkıp adanın harika güzelliklerini seyredebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken burada yer alan balıkçıda harika lezzetleri tadın derim.

Aruba Natural Bridge

Adanın doğusundaki  Andicuri Plajı’nda yer alan Aruba Natural Bridge veya Türkçe ismiyle Aruba Doğal Köprüsü, Mercan kalkerlerinin dalgaların aşındırması sonucu oluşan harika bir köprüdür. Bu köprü, 7 metre yükseklikte 30 metre uzunluğunda olup harika bir manzarası bulunmaktadır. Fakat 2005 yıllında sert Okyanus dalgalarının sonucunda yıkılmıştır. Fakat günümüzde buraya yine de çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Çünkü köprünün kalıntıları oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse siz de ziyaret edin derim.

10  Bushiribana Altın Madeni

Bilindiği üzere 1400’lü yıllarda yeni dünya için keşifler yapıldı. Amerika kıtası 1492 yılında Kristof Kolomb tarafında keşfedildi. Fakat Kristof Kolomb buranın yeni bir ada olduğunu bilmiyordu. Hindistan’a geldiğini sanıyordu. Fakat 1507 yılında Amerika Vespuci İtalyan bir kaşif olarak buranın yeni bir kıta olduğunu keşfetti. Daha sonra buraya çeşitli ziyaretler yapıldı. Buraya gelen kaşifler ilk olarak maden aramaya başladılar. Tabi ilk olarak altın madeni bulmaktı amaçları. Aruba adasına gelip tonlarca altın buldular. Burada çok sayıda altın çıkarıp götürdüler. Günümüzde bu altın madenleri turistik bir yapı olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Yürüyerek, at binerek veya ATV ile bölgeye ulaşabilirsiniz.


Bunlar dışında Aruba hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Aruba

Nüfus: 104.263

Başkent: Oranjestad, Aruba

Resmi Dilleri: Felemenkçe, Papiamento

Para Birimi: Aruba florini

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 1986

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Aruba Nerede, Nasıl Gidilir?
Aruba Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here