gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Asarcık Hakkında

Cumhuriyetten önce adı Biricik olan Asarcık’ın adı daha sonraları Biçincik olmuştur. Son olarak Aracık adını almıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında kaçan Çerkezler bu bölgeye yerleştirildi. Cumhuriyetten önce Asarcık ve civarında Rumlar yaşamaktaydı.

Rumlar, Kurtuluş savaşı sırasında çeteler kurup Türklere zarar verince, Atatürk, Samsunlu Topal Süriye adlı bir kişiyi teğmen rütbesiyle bölük komutanı olarak Asarcık ve civarına göndermiştir. Savaşın zaferle sonuçlanmasından sonra Rumların boşalttığı yerlere Türkler yerleştirilmiştir.

Asarcık Nerededir?

Asarcık, Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun iline bağlıdır. Asarcık nüfusu 17.628 kişiden oluşmaktadır.

Asarcık Hangi Bölgededir?

Asarcık ilçesi, Samsun’un ilçelerinden doğusunda Ayvacık, kuzeyinde Tekkeköy ve Canik, batısında Kavak ilçeleriyle birlikte güneyinde de Amasya’nın Taşova ilçesiyle de komşudur. Asarcık il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 44 km’dir.

Asarcık Hangi Şehirdedir?

Asarcık ilçesi içinde yer alan ormanlarından dolayı temiz bir havaya sahiptir. Yeşillikler ile kaplı Asarcık ilçesi tarihi yapıları ile öne çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here