Aslanapa Merkezi

Aslanapa ilçesi Kütahya ilimize bağlı 13 ilçeden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kütahya’nın İlçeleri

Aslanapa ismi üzerinde biraz konuşmak istiyorum. İsmi hakkında çeşitli rivayetler vardır. bu rivayetlerden 3 tanesini sizinle paylaşacam. Dediğim gibi sadece rivayettir. 1. Burası oba olarak kullanılmış daha sonra apa olarak değiştirilmiş. 2.si eski Türklerin inancına göre apa, ata, hoca, baba ve beğ gibi saygı anlamına gelen sözcükler kullanılmışlardır. Buradan da Arslan Apa olarak söylenip daha Aslanapa dönüştürülüp bir özel isim olarak kullanılmıştır. 3.sü Azerbaycan yöresinden gelip buraya yerleşen Aslanapa sülalesinde bir grup gelip yerleştiği için bu ismi aldıkları söylenilir. Osmanlı Döneminde ise Gireği olarak isimlendirilmiştir. İlçe 1967 yıllında belediye teşkilatı kurulmuş. 1987 yıllında ise ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 9.735’dır.

Aslanapa Kütahya

İlçede gezilip görülecek pek bir yer yoktur. ilçede milattan öncesine ait Aslanapa en eski yerleşim yerlerindendir. Merkez, Örenköy, Ortaca, Aslıhanlar, Kureyşler, Göynükören, Karadiğin köylerinde tespit edilen yerleşim yerleri ve Tümülüsler (anıtsal mezar yapıları) bulunmaktadır. Bu yerleşim yerlerinden en eskisinin İlk Tunç Çağına (MÖ.300-2500 yılları) kadar gittiği tespit edilmiştir. yine burada çıkarılan madenlerin Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Burada yapılan kazılar sonucunda bulunan kalıntılar Kütahya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Aslanapa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz