8. Bran Castle – Romania

Şatolar birçok ünlü ve kötü hayaletler barındırıyor olabilir. Dünyanın neresinde olursanız olun, perili kalmış bir kalenin olması muhtemel. En korkunç perili kaleler ziyaretçiler için açılmış olsa da, pek çok kişinin şahidi olan hayalet gözlemlerinden dolayı ilginç hikayeler barındırmaktadır.

Avrupa’daki En Korkunç Perili Kaleleri sizler için derledik.

10. Glamis Castle – Angus, Scotland

Glamis Kalesi, Angus, İskoçya’da bulunur ve en korkunç perili kalelerden biri olarak kabul edilir. Bilindiği gibi, William Shakespeare’in Macbeth’deki oyuncunun ikamet ettiği kale budur.

Bu kaleyi ilgilendiren efsanelerden biri de Glamis’in Canavarı’dır. Lord Glamis’in varisidir, Thomas Lyon-Bowes ağır deformasyonlar ile doğmuştur. Bayan M. Gilchrist tarafından yarı kurbağa, yarım adam olarak tanımlandı. Kaledeki gizli bir odada tutulduğu ve elinde tutulmadığı düşünülüyordu.

10. Glamis Castle – Angus, Scotland

9. Dunnottar Castle – Scotland

İskoçya’da Kuzey Denizi’ne bakan kayalık bir kafa üzerinde bulunan Dunnottar Kalesi, paranormal ile ilgilenen meraklı insanlar için mükemmel bir turistik mekan. Uzun süren kan dökme ve şiddet geçmişi nedeniyle, bu kalenin birçok hayalet tarafından perili olduğu söyleniyor. Ağırlık ve acı çığlıklarının gece kalede duyulabileceği söylenir.

9. Dunnottar Castle – Scotland

8. Bran Castle – Romania

Romanya’da bulunan Bran Kalesi, yaygın olarak ‘Drakula Kalesi’ olarak bilinir. Vlad the Impaler’ın bu kalede kaldığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, pek çok kişi kayalık bir mostradaki yüksek konumu nedeniyle bu duruma inanır. Yerliler, bu kalede öldürülen binlerce insanın hayalet görüldüğüne ek olarak, güçlü bir menekşe kokusu algılanabileceğini iddia ediyorlar.

8. Bran Castle – Romania

7. Warwick Castle – Warwickshire, England

Warwick Kalesi hayaletlerinin hala bu güne kadar kaldıkları söyleniyor. Hayalet kule ve birçok insanın eziyet edildiği zindan, bu kaledeki hayaletlerin ana cazibe merkezidir. En ünlü hayalet, yaklaşık dokuz metre yüksekliğinde tarih öncesi bir figürdür.

7. Warwick Castle – Warwickshire, England

6. Baron Empain Palace

Baron Empain Sarayı, 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiştir. Baron’un bu sarayda oturduğu sırada eşi sarmal, merdivenlerden aşağı düştü ve maalesef hayatını kaybetti. Yıllar sonra, akıl hastalığının kurbanı olan Baron’un kızı öldü. Sarayda gecenin bir yarısında sesler ve hareket eden mobilya sesi duyulabilir.

6. Baron Empain Palace

5. Dover Castle – Kent, England

Dover Kalesi, İngiltere’de bulunan bir ortaçağ kalesidir. Bu kale, büyük miktarda para taşırken öldürülen ve başı kesilen kafasız bir hayalet tarafından perili olduğu söyleniyor. Kırmızı bir kıyafet giymiş bir bayanın hayaleti de zaman zaman ortaya çıkar. Ayrıca, kapılar kapanır ve kendiliğinden açılır.

5. Dover Castle – Kent, England

4. Stirling Castle – Scotland

İskoçya’da bulunan Stirling Kalesi, İskoçya’nın en önemli kalelerinden biridir. Bu kale içinde en çok bilinen hayalet, geleneksel bir kostüm giymiş olan Highland hayaletidir. Bir mimar, Highland hayaletini şeritte yakalamayı başardı.

4. Stirling Castle – Scotland

3. Fyvie Castle – Fyvie, Scotland

Fyvie Kalesi, İskoçya’daki Fyvie köyünde bulunur. İskoçya’daki diğer birçok kale gibi, Fyvie kalesinin de perili olduğu ve lanetli olduğu biliniyor.

Bir hanımefendinin iskelet kalıntıları, 1920’de bir yatak odası duvarının arkasında keşfedildi. Bu, 13. yüzyılda hayatını kaybeden Lady Meldrum’un kalıntıları olduğu düşünülüyor.

Başka bir hayalet, Thomas Rhymer ile evli olan Dame Lilias’tır. Beş kızı doğurduktan sonra Thomas bir erkek bebek istiyorsu. Sabrını tüketti ve eşi Dame Lillias’ı aldattı, sonra da olay açığa çıkınca öldürüldü. Rhymer Thomas’ın karısının kuzeni ile evlendiği gece, bugüne kadar görülebilecek “D LILIAS DRUMMOND” kelimesi oyulmuştu.

3. Fyvie Castle – Fyvie, Scotland

2. Tamworth Castle – Staffordshire, England

Nehir yamacına bakan Tamworth Kalesi, İngiltere’de inşa edilmiştir. Bu kalenin en ünlü hayaletleri, Beyaz Leydi ve Kara Leydidir.

Efsane, beyaz hanımefendinin Sir Tarquin tarafından kaledeki bir kulede hapse atılmasıyla başlar. Onu kurtarmaya çalışırken sevgilisi Sir Lancelot du Lac tarafından öldürülür. Ondan sonra olaylar günümüze kadar gelir. Beyaz ve kara leydinin halen kale içerisinde dolaştıkları ve sesler çıkardıkları iddia edilmektedir.

2. Tamworth Castle – Staffordshire, England

1. Oxford Castle – England

Oxford kalesi, İngiltere’de bir ortaçağ kalesidir. Karanlık tarihin payı nedeniyle Birleşik Krallık’ta en çok perili olan yapılardan biri olduğu düşünülüyor. Karanlık gölge figürlerinden birisi, kalede çalışan güvenlik görevlilerinden biri ve köpeği tarafından görüldüğü iddia edilmektedir.

1. Oxford Castle – England

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here