Aya Triada Rum Katolik Kilisesi

Aya Triada Kilisesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinin kalbi sayılan Taksim’de bulunur. Bu yapı, İstanbul’daki en büyük Rum Ortodoks kiliselerinden biridir. Kilisenin yapılış ve mimarisinde birçok gizli mesaj bulunur. Gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

1865 yıllında salgın hastalık nedeniyle Şişliye taşınan Mezarlığın yerine inşa edilen kilise 1880 yıllında ibadette açılmıştır.  Kilise Bizans mimarisi etkisi, Ortaçağ etkili pencereleri ve neoklasik çan kulesiyle seçmeci bir üsluba sahiptir. İlk projesi mimar Potessaro’ya aittir fakat sonrasında inşaatı Vassilaki İoannidis tamamlamıştır.

Aya Triada Kilisesi

Kiliseye gidip uzaktan dahi bakıldığında birçok mesaj okuyabilirsin. İlki 12 penceresi bulunur. Hz. İsa’nın 12 havarisi bulunur.  Diğeri Güneşin alnında parlayan kurşuni kubbeye baktığınızda yeni olduğunu göreceksiniz. Osmanlı döneminde İslami temsil ettiği için Hristayanların kullanması yasaktı fakat 1856 yıllında Islahat Fermanı ile bu yasak kalktı. Zaten yapılışı da 1880 olduğu için kubbe kullanılmıştır. Buda bir mesaj diğer bir mesaj ise Aya Triada ismi kutsal üçlü demek Hristiyanlarda kutsal üçlü olan Baba, Oğul ve Kutsal Ruha ithaf edilmiş.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi -Beyoğlu

Aya Triada Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aya Triada Kilisesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinin kalbi sayılan Taksim’de bulunur. buraya ulaşmak için ilk başta taksim meydanına gelinir. Bulunduğunuz yere  en yakın metrobüs durağından metrobüse binin. Metrobüsten Mecidiyeköy Durağında inin. Mecidiyeköy Metro İstasyonuna geçin. Taksim (!) yönüne giden metroya binin. Metro Taksim Durağı na geldiğinde metrodan inince ulaşmış oluyorsunuz

Aya Triada Kilisesi Nerede
Aya Triada Kilisesi içi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here