Ayasofya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ayasofya müzesi İstanbul ilimizde bulunan harika bir tarihi yapıdır. İstanbul ilimize gezmek için gidenler mutlaka uğradıkları yerdir. Ayasofya müzesi tarihini bilmeden müze hakkında konuşmak doğru değildir. Sizinle Ayasofya ile tarih yolculuğuna çıkalım.

Ayasofya

Ayasofya Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bir kilisedir. Tarih 1453 yıllını gösterildiğinde ise Fatih Sultan Mehmet burayı fethetmişti. Ayasofya kilisesini de camiye çevirtilmiştir. Fakat camiye çevirirken içinde bulunan süsleri tahrip etmemiş bu haliyle büyük bir hoşgörü örneğini sergilemiştir. Burası uzun yıllar cami olarak hizmet etmiştir. Yine takvim tarihi 1935 yıllını gösteriyordu. Atatürk tarafında Ayasofya bu sefer de camiden Müzeye dönüştürüldü. Bu yapı hakkında size ilginç bir şey söyleyim mi bu yapı Günümüzde görülen Ayasofya binası aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da bilinir. Bunu biliyor muydunuz!  İlk iki kilise isyanlar sonucunda yıkılmıştır. Müzeye çevrildikten sonra üzerinde bulunan sıvaları itina ile kaldırıp kilise mozaikleri ortaya çıkarılmıştır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Müze pazartesi günleri dışında Her gün 09:00-19:00 saatleri arasında açık olmaktadır. Müzeye giriş ücreti 25 liradır. Müzeye kartı ile müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz başkaları da var kim bunlar işte cevabı:

Ayasofya Müzesi İstanbul
 • 1-18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler,
 • 2-65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • 3- Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri,
 • 4- T.C. Vatandaşı ve Yabancı Engelliler ile bir refakatçisi, (Görünür bir engel ve/veya belge ibrazı ile)
 • 5- Er ve erbaşlar,
 •  6- ICOM ve ICOMOS ile UNESCO kartı sahipleri,
 • 7- Yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri,
 •  8- Seyahat acentesi sahip veya sorumlu müdürleri,
 •  9- Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardını haiz profesyonel turist rehberleri,
 • 10- Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları,
 • 11- 12 yaş ve altındaki yabancı uyruklu çocuklar
Ayasofya Müzesi Nerede

Ayasofya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Ayasofya meydanı Sultanahmet-Fatih/ İSTANBUL –

Tramvay: Ayasofya Müzesine bağlı Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tren: Halkalı-Sirkeci Banliyö Tren hattı ile Sirkeci’ye; buradan da tramvay hattıyla Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Vapur: Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.

Otobüs: İstanbul’un her yerinden Belediye ve Halk Otobüsleri ile Eminönü’e; buradan da tramvay ile Ayasofya Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. – Eminönü’ne gelen otobüs hatları 28-28T-30D-EM1-EM2-44B-99-54E-66-74A-36CE-47Ç-77Ç-336E-70FE-47-47E-33Y-92G-97A-94-33-33B-32-35-90-91O-36KE-325YK1

Not: Ayasofya müzesinde park yeri bulunmamaktadır.

Ayasofya Müzesi’ne Nasıl Gidilir

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here