Aydıncık Mersin
Aydıncık Mersin

Aydıncık Mersin iline bağlı bir ilçedir. Aydıncık ilçesi Mersin il merkezine 170 km uzaklıkta yer almaktadır.

Aydıncık İlçesi

Aydıncık; Akdeniz kıyısında yer alan şirin bir ilçedir. Aydıncık ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzelliğe sahip yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Aydıncık Mersin Hangi Şehirde
Aydıncık Mersin Haritası

Dört Ayak Anıt Mezarı

Aydıncık ilçe merkezinde yer almaktadır. İlçenin en dikkat çeken antik yapısıdır. Büyük kesme kireç taşlarından harç kullanılmadan yapılan bu anıt mezar 8 metre yükseklikte, piramidal çatılı bir yapıdır. MS. 2. Ya da 3. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Aydıncık Mersin Nasıl Gidilir
Aydıncık Mersin

Kelenderis Antik Kenti

Aydıncık ilçesinde yer almaktadır. Kantin kim tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen kalıntılardan kentin MÖ. 8. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan antik kent önemini uzun süre korumuştur. Bu antik kentten günümüze liman girişinde yer alan liman hamamı, tiyatro ve nekropol alanı ulaşmıştır.

Susanlık Kalesi

Aydıncık ilçe merkezine 3 km uzaklıkta Denizciler mahallesinde yer almaktadır. Kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kale; Geç Hitit, Roma ve Bizans Döneminde kullanılmıştır. Kalede özellikle Roma Dönemine ait yapı kalıntıları bulunmaktadır. Kaleden günümüze kale surları, gözetleme kulesi, şapel kalıntısı ve iki yapının kalıntıları ulaşmıştır.

Gilindere (Aynalıgöl) Mağarası

İlçe merkezinin doğusunda Gemi Durağı mevkiinde yer almaktadır. Buraya deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Limandan balıkçı tekneleri ile yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonucunda buraya ulaşılmaktadır. Gilindere Mağarası 550 metre uzunluğa, 100 metre genişliğe ve 19 metre yüksekliğe sahiptir.  Çok sayıda salon ve odlara ayrılan mağara dev boyutlu damlataşları ile dikkat çekmektedir. Mağaranın sonunda çevresinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu büyük bir göl yer almaktadır. Doğal güzelliğe sahip Gilindere Mağarası görülmesi gereken turistlik yerlerdendir.

Büyükalan Plajı

Doğal güzelliğe ve Akdeniz’in masmavi sularına sahip Aydıncık ilçe merkezinde 7 adet plaj bulunmaktadır. Akdeniz sahilinin en temiz denizi ve kumsalına sahip Aydıncık ilçesinin en dikkat çeken plajı Büyükalan Plajıdır. İlçe merkezine bağlı Yenikaş Köyünde Soğuksu denilen derenin denize döküldüğü yerde bulunan Büyükalan Plajı soğuk deniz suyu ile dikkat çekmektedir.

Aydıncık Otelleri ve Aydıncık Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here