Azdavay

Azdavay Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Azdavay ilçesi Kastamonu il merkezine 103 km uzaklıkta yer almaktadır.

Azdavay İlçesi

Ormanlık alanlar ile kaplı Azdavay ilçesi yeşil tabiata ve birçok doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Azdavay ilçesi çok sayıda turistlik yerlere sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Azdavay Nerede
Azdavay

Çatak Kanyonu

Azdavay ilçe merkezine 7 km uzaklıkta Karakuşlu Köyünde yer almaktadır. Çatak Kanyonu Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Çatak Köprüsünün 2 km aşağısında başlayan kanyon Tüsköy’e kadar kesintisiz devam etmektedir. Tüsköy’den ise İnönü bölgesine kadar kesintisiz devam etmektedir. Kanyon içinde yer alan 7 km bir yol yüzerek ya da bot il geçilmektedir. Dünyanın 4. Büyük kanyonu olma özelliğine sahip çatak Kanyonu içinde birçok tabiat harikasını saklamaktadır. Dilerseniz kanyon içinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir ya da 900 metre yükseklikte bulunan gözetleme noktasından kilometrelerce uzunluğa sahip olan kanyonu izleyebilirsiniz.

Azdavay Kanyonu

Âşıklar Köprüsü

Azdavay ilçesine bağlı Merkez Mahallesi ve Karşıyaka Mahallesi arasında Devrekâni Çayı üzerinde yer almaktadır. İlk olarak ahşap olarak yapılan köprünün yıkılması üzerine asma köprü olarak tekrar yapılmıştır. Aşıkların buluşma noktası olduğu için bu ismi almıştır. Körünün yan tarafında yer alan mesire yeri yaz aylarında ilçenin en çok ziyaret edilen yeridir.

Azdavay Aşıklar Köprüsü

Suğla Yaylası

Azdavay ilçesine bağlı Sarnıç Köyü sınırları içinde yer almaktadır. İlçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Suğla Yaylası etrafı çam ve köknar ağaçları ile çevrili yeşil tabiata sahiptir. Piknikçilerin ve doğa severlerin vazgeçilmez yerlerindendir. Suğla Yaylası 2014 yılından beri Azdavay Suyla Yaylası Motor ve Doğa Sporları Merkezi adı altında ulusal ve uluslararası motosiklet yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Azdavay Hangi Şehirde

Medil Mağarası

Azdavay ilçesine bağlı Karakuşlu Köyünde yer almaktadır. İlçe merkezine 8 km uzaklıkta olan mağaraya 7 km araç ile 1 km ise ormanlık bir alanda yürüyerek ulaşılmaktadır. Medil Mağarası içinde bulunan beyaz travertenler ile adeta Pamukkale’nin gün görmemiş yüzünü oluşturuyor. Muhteşem doğal güzelliğe sahip olan Medil Mağarası görülmesi gereken tabii yerlerdendir.

Azdavay Haritası

Saray Şelalesi

Azdavay ilçe merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Saray Köyünün batısında yer alan Saray Şelalesine ulaşım gayet kolaydır. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan şelalenin çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca şelalenin yanında beş değirmenler olarak bilinen yerde eski değirmenleri görebilirsiniz.

Azdavay Nasıl Gidilir

Akçasu Mesire Yeri

Azdavay ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlık bir alan içinde yer alan mesire yeridir. Buz gibi suya sahip Vali Tevfik Sırrıgür Çeşmesi ve piknik masaları bulunmaktadır. Muhteşem bir doğaya sahip olan Akçasu Mesire yeri yaz aylarında ilenin en çok tercih edilen mesire yeridir.

Küre Dağları Milli Parkı

Karadeniz Bölgesinin batısında Küre Dağları üzerinde yer alan Kastamonu ve Bartın il sınırları içinde yer alan milli parktır. Yaklaşık 37 bin hektar alan kaplamaktadır. Milli parkın çevresinde Kastamonu ilinin ilçeleri olan Azdavay, Cide, Pınarbaşı ilçeleri bulunmaktadır. Oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Küre Dağları milli park içinde dev kanyonlar, mağaralar, doğal peyzajlar, düdenler gibi doğa harikası güzelliğe sahip birçok alanlara sahiptir. Çok sayıda yabani hayata ve bitki çeşidini içinde barındıran Küre Dağları koruma altın alınmıştır. Küre Dağları Milli Parkında; doğa yürüyüşleri, tırmanma, manzara seyri, foto safari gibi etkinlikler yapılmaktadır. Doğa ile iç içe güzel aktiviteler yapmak istiyorsanız ve harika manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız Küre Dağları Millî Parkına gitmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz