Azerbaycan'da Gezilecek 10 Yer
Azerbaycan'da Gezilecek 10 Yer

9.868.447 toplam nüfusuyla Asya ve Avrupa kıtasında yer alan Azerbaycan, egzotik bir Avrasya ülkesidir. Tarihi, kültürel ve doğal miras açısından zengin, pek çok insanın ziyaret ettiği ülkelerden birisidir.

Göz at ; 

  1. Azerbaycan Gezilecek Yerler
  2. Bakü Nerede
  3. Azerbaycan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Azerbaycan Nerede?
  5. Azerbaycan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Azerbaycan Vize İstiyor mu? Azeri Vizesi Nasıl Alınır?
  7. Bakü Otelleri ve Bakü Otel Fiyatları
  8. Azerbaycan’a Gitmek için 10 Neden

Fars, Türk ve Sovyet mirasının karışımı olan ülkeye her yıl çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Burada gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz. İkinci Vatan olarak bildiğimiz Azerbaycan’a yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka gezip görün. İşte o yerler…

1-Şeki

Sheki, 2500 yıllık tarihi ile Büyük Kafkas Dağlarının eteğinde kurulan küçük bir şehirdir. İslam mimarisi, İpek Yolu tarihi ve lezzetli yemekler yönünden hayli zengindir. Bu sessiz, büyülü ve şirin kasabayı ziyaret etmek, çoğu gezginin yaptığı ilk iştir. Bence siz de bu kuralla uyun ilk olarak bu tarihi kenti ziyaret edin. Sheki veya diğer adıyla Şeki, Başkent Bakü’den yaklaşık 385 km uzaklıkta bulunmaktadır.

2-Kuba

Kudyal Çayının kıyısında yer alan Kuba, XV. yüzyılda kurulmuş bir Azeri şehridir. Başkent Bakü’den yaklaşık 170 km uzaklıktadır. Buraya Ülkemizden direk uçabileceğiniz gibi Bakü’ye gidip otobüsle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Bunun yanında yine tarihi yapılarda azımsanmayacak kadar çoktur. Şelaleler, vadiler, şifalı su kaynakları gibi doğal güzellikler sizi burada beklemektedir. İlk fırsatta sevdiklerinizi yanınıza alıp buraya gelmelisiniz.

3-Gence

Gence, Başkent Bakü’den sonra ülkenin 2.büyük şehridir. Bakü’ye yaklaşık 375 km uzaklıkta bulunur. Ülkemizden bu şehre direk uçuş bulunmaktadır. Ya da Bakü’ye gidip buradan tren veya otobüsle şehre ulaşabilirsiniz. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse Ülkenin en popüler doğal güzellik alanı olan Göygöl Milli Parkını mutlaka ziyaret edin.

4-İsmayıllı

Büyük Kafkas Sıradağlarının eteğinde yer alan İsmayıllı, Başkent Bakü’den 185 km uzaklıkta uzaklıkta yer alan turistik bir şehirdir. Bu şehir daha çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Yine şehirde gezip göreceğiniz tarihi yapılar da bulunmaktadır. Bu şehri asıl ilginç ve popüler hale getiren ise Lahiç köyü’dür. Bu köy oldukça popüler bir turistik yer olup görülmeye değerdir. Size tavsiyem genelde bu şehir, özelde de Lahiç köyünü mutlaka ziyaret edin.

5-Gobustan

Dünyadaki 800 çamur volkanından 350 tanesi Azerbaycan’da bulunmaktadır. İzlemek oldukça büyüleyici. Çamur volkanların da çok miktarda çamur ve hidrokarbon gazları açığa çıkabilir. Aynı zamanda arama kuyuları gibi hareket ederler ve petrol ve gaz oluşumuna yardımcı olurlar. Ve en iyi şey Bakü’den uzak olmayan Gobustan’dadır. Başkent Bakü’ye yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca birçok tarihi yapıya da ev sahipliği ysapmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

6-Lenkeren

Azerbaycan’ın güney bölgesinde yer alan Lenkeren, İran sınırına en yakın şehirlerden biridir. Şehrin bakir bir doğası, kaplıcaları ve tarihi hamam, cami ve türbeleri ile hayranlık uyandırmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. İsterseniz bu şehir sizin son rotanız olur. Buradan da İran’a geçiş yapabilirsiniz.

7-Şirvanşahlar Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün eski şehir bölgesinde yer alan Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanlığı tarafından inşa edilmiştir. Bu saray, Yakın Doğu’nun en görkemli ve büyük sarayı olarak bilinmektedir. Sarayın toplamda 52 yapısı bulunmaktadır. Bu saray 1964 yıllında müzeye çevrilmiştir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. 2000 yıllında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret edin derim.

 8-Azerbaycan Kız Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün eski şehir bölgesinde yer alan Kız Kalesi, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin ve ülkenin önemli sembollerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardan biridir. Bu yapı da 2000 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almıştır. Buraya geldiğinizde kalenin içine girebilir hatta zirvesine çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde bu harika anıları ölümsüzleştirmeyi asla ihmal etmeyin.

9- Azerbaycan Halı Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün Mikayıl Hüseynov Caddesinde yer alan Halı Müzesi, 1967 yıllında ziyarette açılan dünya’da eşi ve benzeri bulunmayan bir müzedir. Müze de yaklaşık 5000-6000 arasında halı bulunmaktadır. Her çeşit ve desende halı görmeniz mümkündür. Ayrıca bu halıların tarihleri oldukça eskiye dayanmaktadır. Orta Çağdan kalma halıları bile bulabilirsiniz. Otantik mimari tarzıyla dikkat çeken bu müze, kesinlikle görülmeye değerdir. Bakü’ye gelipte bu müzeye uğramadan dönerseniz emin olun çok şey kaybedeceksiniz. Müze; Pazartesi günü dışında her gün 10:00-18:00 saatlerinde ziyarette açıktır.

10-Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’de yer alan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi, İskendername’nin yazarı Nizami’nin 800. yıl dönümü münasebetiyle 1939 yılında kurulan harika bir müzedir. 1945 yıllında ziyarette açılmıştır. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Ünlü şair Nizami Gencevi’ye ait birçok eşya da burada sergilenmektedir. Bunun yanında Dünya ve ülke çapında popüler olan yazarların eserleri de burada sergilenmektedir. Edebiyat sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.


Bunlar dışında Azerbaycan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Azerbeycan

Nüfus: 9.868.447

Başkent: Bakü

Resmi Dili: Azerice

Para Birimi: Azerbaycan manatı

Bulunduğu Kıta: Asya, Avrupa

Kuruluş Tarihi: 28 Mayıs 1918

Vize Durumu: Türk vatandaşlarından vize istenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here