Azizye

Azizye İlçemiz Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Erzurum ilimiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Büyükşehir statüsüne kavuşunca Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçeleri İl merkezine bağlı merkez ilçeler olmuşlardır. Aziziye  ilçemiz il merkezine yaklaşık 14 km uzaklıktadır.

Erzurum’un İlçeleri

İlçemiz tarihi milattan öncesine dayanır burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu devletler ilçemize birçok tarihi yapı kazandırmıştır. İlçemiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla merkez ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 33 mahalle bulunmaktadır.

Aziziye Şehirden Çıkış

Aziziye ilçemizde gezilmesi gereken yerler:

Azizye Kaplıcaları: Kış turizminde Palandöken olarak tanınan Erzurum ilçemiz Termal turizminde ise Aziziye kendini tanıtmayı başarmıştır. Aziziye de bulunan termal su kaynakların kalitesi bakımında Bölgede 1. Sıradadır. Türkiye de ise sayılı Termal kaynaklar arasındadır. Bu kaplıcalar Erzurum Havaalanına 5 km uzaklıktadır. Palandöken Kayak merkezine ise 15 km uzaklıktadır. İlçemizde bulunan kaplıca suları özellikle yaz mevsiminde büyük bir ilgi görülmektedir. Yerli yabancı birçok insan buraya gelmektedir. Sağlık bakanlığı tarafında tavsiye edilen bu kaplıcaların birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Azizye Kaplıcaları
Erzurum Ilıca Kaplıcası

Aziziye Tabyası: Bu yapı Osmanlı- Rus savaşı sırasında( 93 harbi) Şahitlik eden tabya Kars yolunun güveliğini sağlamak için Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. ilimizin 10 km kuzeydoğusunda bulunan bu yapı tarihte en önemli bir savaşa şahitlik etmiştir. Anlatılana göre Rus askerleri tabyadaki askerleri öldürüp tabyayı tam ele geçirecekleri sırada Nene hatun kundaktaki yavrusunu bırakıp satırla Rus askerlere saldırmıştır. Bunu gören Erzurum halkı Tabya’yı Ruslardan kurtarmışlardır. Burada bir Anıtta bulunur.

Azizye Tabyası Nerede

Balıklı Göl: İlçe merkezine bağlı Söğütlü mahallesindedir. İlçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Göl içerisinde irili ufaklı birçok balık vardır fakat bu balıklar kutsal sayıldığı için yenilmemektedir. Gölün kenarında mesire yeri bulunmaktadır. Buraya gelenler pikniklerini yapabilirler.

Balıklı Göl

Alaca Şehitliği: Bu şehitlik ilçe merkezine bağlı Alaca Köyünde bulunuyor. 10 mart 1918 tarihinde ermeni çeteleri tarafında 278 masum Türkü burada katletmişlerdir. Kazım Kara Bekir buradaki katliamı şöyle anlatmaktadır. ‘’Köyü dolaştım, facianın en müthişi burada idi. Süngülenmiş veya yakılmış cesetlerin başındaki ağlama ve bağrışmalar insanın tüylerini ürpertiyordu. Süngülenmiş memedeki çocukları kucağına almış bazı analar saçlarını yoluyorlardı. Sanıyorum ki, yeryüzünde bu kadar feci bir sahneyi gören gözler pek mahduttur.” 1986 yıllında yapılan kazılar sonucunda bulunup basın yolu ile bütün dünyaya duyurmuştur. Burada şehitler adına bir anıt yapılmıştır. Her yıl 12 mart tarihinde burada Alaca şehitleri anması yapılır.

Alaca Şehitliği Nerede
Alaca Şehitliği

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse mutlaka tarihi ve inanç merkezlerini gezmelisiniz. Burada bulunan kaplıca sularından banyo yapınız. Oradan Çağ kebabı yemeden dönmeyiniz. Ayrıca gelirken Hediyelik olarak Oltu Taşında yapılmış tespih getirebilirsiniz.

Aziziye Çarşısı
Azizye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz