Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde bulunan Tokat ili, Pazar ilçe sınırında bulunan Ballıca Mağarası,1995 yıllından beri hizmete açık olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Ballıca Mağarası

Yaklaşık 3,5 milyon yaşında olan bu mağara Dünya’da pek az benzeri bulunmaktadır. bu benzerlerin içinde de en güzeli bu diye biliriz. Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10.000 metrekare yüz ölçüme sahiptir. mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90-95 metre ise uzunluğunda bulunur.

Bu mağaranın belki de en önemli özelliği Ülkemizin hiçbir mağarasında bulunmayan Soğan Sarkıt oluşumlarına sahip olması ve mağaranın değişik yerlerinde bulunan Cüce Yarasaların varlığıdır. Mağaranın ortalama sıcaklığı 18 derece olup nem oranı ise %54 oranındadır. Burada bol oksijenli havanın olması nefesi açmaktadır. Mağara toplam 5 kat ve 8 salonda oluşmaktadır.

Bu salonlar şu şekilde sıralayabiliriz. “Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Fosil Salonu, Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu ve Yeni Salon”. Bunların dışında hala oluşumu devam eden bölümleri bulunmaktadır. Bu bölüm henüz ziyaretçilere açılmamıştır. Sizinde yolunuz düşerse böyle bir güzelliği kaçırmamanızı öneririm.

Ballıca Mağarası Nerede?

Ballıca Mağarası, Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca Köyünde bulunur. Pazar ilçe merkezine yaklaşık 8 km, Tokat il merkezine ise 26 km uzaklıktadır.

Ballıca Mağarası Nasıl Gidilir?

Tokat il merkezine 26 km, Pazar ilçesine ise yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Veya Tokat Garına geldikten sonra Pazar ilçesine giden servislere binip Pazar ilçe merkezine ulaştıktan sonra buradan da bir taksiye atlayıp mağaraya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Tur otobüsleri bulunur. Bunlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ballıca Mağarası Giriş Ücreti

Ballıca Mağarası giriş ücreti, Tam:12 TL, İndirimli: 6 TL’dir. Burada Müze kartı geçmemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here