Bamako Gezi Rehberi
Bamako Gezi Rehberi

Bamako, Mali ülkesinin başkenti ve yaklaşık 1,7 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Bamako Afrika’da yer alan yedinci büyük şehir olma özelliğine sahiptir. Batı Afrika’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Bamako kentinde gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yeri liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

1 Bamako Büyük Camii

Şehir merkezinde yer alan kentin en büyük camisi Bamako Büyük Cami veya diğer adıyla Bamako Ulu Cami, 1970 yıllında Suudi Arabistan hükumeti tarafından finanse edilerek Mali’ye armağan edilen bir yapıdır. Arap mimarisiyle inşa edilen bu cami ülke için önemli bir yapıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2 Muso Kunda Müzesi

1998 yılında cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek için kurulan Muso Kunda Müzesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Ülkede kadınlara adanmış tek müzedir. Burada kadınların hayatlarını iyileştirmek amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Ayrıca burada kadınlarla ilgili birçok eşya sergilnemketedir. Kadınların yaşadıkları burada net görebilirsiniz. Oldukça özel bir müzedir.

3 Mali Ulusal Müzesi

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Mali Ulusal Müzesi, 1953 yıllında hizmette açılmıştır. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Batı Afrika’nın tarihi ve kültürünü merak edenler için oluşturulmuş harika bir müzedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Emin olun pişman olmayacaksınız. Müze, her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

4 Bamako Milli Parkı

Uzun süredir kapalı olan bu park, ülkenin bağımsızlığının 50. yıllında yeniden açılmıştır. Parkın içerisinde birçok hizmet alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip dinlenip huzur bulabilirsiniz. Ayrıca eğlence alanı ve yemek yeme alanı da bulunmaktadır. Parktaki bitkiler tek kelime ile harika. Bunun dışında parkın içinde yer alan yapıları mimari olarak dikkat çekmektedir. Şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında olmaktadır.

5 Kral Fahd Köprüsü

Nijer Nehrinin güney kıyısında yer alan kenti geniş banliyölere bağlayan Kral Fahd Köprüsü veya diğer adıyla Yeni Köprü Köprü, 1992 yıllında inşa edilmiştir. Bu köprü, Bamako’yu şehrin eski yerleşim yerlerine bağlıyor. Mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6 G Noktası Tepesi

Kentin en etkileyici doğal güzelliklerinden birisi olan G Noktası Tepesi, yüksek bir tepe üzerinde bulunan harika bir platodur. Buraya gelip şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Burada harika bir park bulunur. Ayrıca 1906-1913 yılları arasında inşa edilen bir askeri hastane bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip oturup şehrin manzarasını izlemek ve harika fotoğraf kareleri yakalamak veya doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

7 Medinakoura Çarşısı

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Medinakoura Çarşısı, Yerel halk tarafından ‘Pembe Pazar’ olarak bilinmektedir. Bugüne kadar gördüğünüz hiçbir çarşıya benzemeyen Medinakoura Çarşısı, Oldukça hareketli bir yapısı bulunmaktadır. Birçok eşyanın yapım aşamasına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Burada satılan eşyaların bir kısmına hayatınız boyunca görmediğiniz türdendir. Yani anlayacağınız gerçekten yöreye özgü eşyalardır.

8 Bamako Botanik Bahçesi

Yakın tarihte hizmette açılan Bamako Botanik Bahçesi, çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan harika bir bahçedir. Burada Mali ikliminde yetişmeyen bitkiler bile bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bahçe içinde gezip muazzam bitkileri görüp tanıyabilirsiniz. Daha sonra burada bulunan çay evinde oturup sohbet eşliğinde çayınızı içebilirsiniz.

9 Bamako Hayvanat Bahçesi

Başkentte yakın bir konumda yer alan Bamako Hayvanat Bahçesi, 21 kuş, 17 memeli, 58 balık ve 13 sürüngen türü hayatını sürdüren harika bir bahçedir. Burada çocuklar için bir oyun alanı ve büyükler içinde bir cafe bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hayvanları görüp daha sonra cafede oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

10 Bamako Kutsal Kalp Katedrali

Bir Katolik kilisesi olan Kutsal Kalp Katedrali, 21 Şubat 1925 tarihinde inşa edilmiştir. 1936 yıllında ise hizmette açılmıştır. Kırmızı taş kullanılarak inşa edilen bu yapı, kesinlikle görülmeye değerdir. Bu yapı, şehrin göz bebeği olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biri de burası olmalıdır. Özellikle mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir.

Göz at;

  1. Bamako Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mali’de Gezilecek 10 Yer
  3. Mali Nerede?
  4. Mali’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz