Bandırma

Balıkesir’in bir ilçesi olan Bandırma; deniz kıyısında bulunan bir liman ilçesidir. Bandırma ulaşım konusunda birçok imkana sahiptir. İstanbul ve Bandırma arası yaklaşık iki saatlik feribot ve deniz otobüsü seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Balıkesir’e 99 km uzaklıkta olan Bandırma’ya Balıkesir’den de ulaşabilirsiniz.

Bandırma Gezilecek Yerler

İlçe olmasına rağmen çok gelişen Bandırma ilçesi; ülkede gelişen 30. İlçedir. İlçe bu gelişmişliğini önemli bir liman kenti olmasına borçludur.

Bandırma
Bandırma

Manyas Kuş Cenneti Gölü: Bandırma Körfezine 15 km uzaklıkta bulunan Manyas Gölü ilçenin en güzel tabiat harikasıdır. Tatlı suya sahip Manyas Gölünde çok sayıda canlı yaşamaktadır. Kuşların göç esnasında uğrak yeri olmasından dolayı Kuş Cenneti olarak da anılmaktadır.

Buraya gelen kuşların korunması için Manyas Gölünün hemen yanına Kuş Cenneti Milli Parkı yapılmıştır. Birçok kuş türünün bulunduğu bu yerde nesli tükenmek üzere olan tepeli pelikan, kaşıkçı ve çeltikçi gibi kuş türleri de bulunmaktadır. Bir doğa harikası olan bu yer görülmesi gereken yerlerdendir.

Göz at ;

 1. Bandırma Gezilecek Yerler
 2. Bandırma Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Bandırma Gece Hayatı
 4. Bandırma Otelleri
 5. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
 6. Liman Avm / Bandırma
 7. Balıkesir Gezilecek Yerler
 8. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
 9. Balıkesir Gece Hayatı
 10. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
 12. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Atatürk Parkı: Bandırma Limanının arkasında, Erdek yolunun üzerinde bulunan Atatürk Parkı, yeşil ve ormanlık bir yerdir. Ziraat Bahçesi olarak da anılan bu yer çok sayıda ziyaretçi alan bir piknik alanıdır. Orman havası içinde bir piknik yapmak istiyorsanız buraya uğramalısınız.

Bandırma Atatürk Parkı
Bandırma Atatürk Parkı

Bandırma Arkeoloji Müzesi: Balıkesir merkezinde Paşabayır mahallesinde bulunmaktadır. Arkeolojik Müze; teşhir salonu, kütüphane ve konferans salonundan oluşmaktadır. Kazı çalışmaları sonucunda elde edilen birçok eserin sergilendiği bu müzede genel olarak Pers ve Roma Dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Müzede pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır.

Bandırma Arkeoloji Müzesi
Bandırma Arkeoloji Müzesi

Kyzikos Antik Kenti: Bandırma merkeze 10 km uzaklıkta bulunan bu antik kent Erdek karayolu üzerinde bulunmaktadır. Antik kente ait kalıntılar burada geniş bir alana yayılmıştır. Bu kentte birçok tarihi eserler bulunmaktadır. Kyzikos şehrinde Roma döneminden kalma birçok mezar anıtlarının kalıntıları bulunmaktadır. Günümüzde tahrip olmuş ve kalıntıları kalan Hadrian Agorası, Hadrian Tapınağı, Amfitiyatro ve sur duvarları bulunmaktadır.

Bandırma Kyzikos Antik Kenti
Bandırma Kyzikos Antik Kenti

Daskyleion Antik Kenti: Bandırma merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Daskyleion Antik Kenti; Kuş Gölü kıyısında, Ergili Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Dünyada tek Pers Valilik merkezi olan ve en eski Zerdüşt Tapınağına ev sahipliği yapan Daskyleion Antik kentinde arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Manyas Gölünün yakınlarında verimli topraklar üzerine kurulan bu kent; Persler tarafından kurulmuştur. Yapılan kazılar sonucunda bu bölgede Pers Valiliğine ait bir saray bulunmuştur. Ayrıca kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserler Bandırma Arkeolojik Müzesinde sergilenmektedir. Özellikle yakın zamanda ortaya çıkarılan Pers Dönemine ait 2500 yıllık Pers Valisi ve ailesine ait mezar ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Antik kentin yanında bulunan Kuş Gölü milli parkı da içeresinde barındırdığı çeşitli kuş türleri ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Bandırma Daskyleion Antik Kenti
Bandırma Daskyleion Antik Kenti

Liman kenti olan Bandırma’da çok sayıda balık restoranları bulunmaktadır. Marmara Denizi ve Manyas Gölünde çıkan balıkların tadına bakmalısınız.  Birçok tarihi yapıya sahip olan ve Balıkesir’in en gelişmiş ilçesi olan Bandırma’ ya gitmenizi tavsiye ederim.

Bandırma Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Bandırma Gece Hayatı

Bandırma Otelleri ve Bandırma Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Bandırma Otelleri ve Bandırma Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here