Bangkok'da Gezilecek 10 Yer
Bangkok'da Gezilecek 10 Yer

“Melekler Şehri” olarak bilinen Bangkok; Hareketli sokakları, bunaltıcı havası, egzotik çiçekleri ve tapınakları ile zıtlıkların mükemmel bir uyum sağlandığı turistik bir şehirdir. Bu şehir Tayland’ın başkenti ve yaklaşık 8 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Kanal Turu

Bilindiği üzere Bangkok şehrinde çok sayıda nehir ve kanal bulunur. Bu nehir ve kanal üzerinde bot turu yapabilirsiniz. Şehrin harika görüntüsünü su yolu üzerinde gezebilirsiniz. Burada şehir turunu atarak harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Burada iki kişilik bot turu yaklaşık 1000 Baht’dır.

Şafak Tapınağı (Wat Arun) 

17. yüzyıllda inşa edilen bu tapınak şehrin önemli simgelerinden biridir. Çin mimarisi ile inşa edilen bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 82 metre yüksekliğinde bulunan Wat Arun Tapınağın diğer ismi Praang’dır. Tepede bulunan tapınağı ziyaret edip şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Yapının özellikle miamrisi oldukça dikkat çekmektedir.

Çin Mahallesi (Chinatown)  

Gündüz ayrı gece ayrı bir hareketlilik yaşanan bu mahalle, kesinlikle görülmesi gerekir. Harika bir yer olup Çin’e gitmeden burada onların alışveriş tarzını ve kültünü görebilirsiniz. Ayrıca burada Çin malları satılmaktadır. Gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Kısaca bu mahalleye küçültülmüş Çin diyebilirsiniz. Buradaki Her şey Çin’e aittir.

Bangkok Ulusal Müzesi 

Şehir merkezindeki Khaosan Road caddesi üzerinde bulunan müze, 1782 yıllında inşa edilmiştir. İlk saray olarak inşa edilse de 1784 yıllında müzeye dönüştürülmüştür. Bu müze Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en popüler müzesidir. Müze içerisinde şehrin ve ülkenin tarihi ve kültürünü yansıtan çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya gelip şehri ve ülkeyi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Büyük Saray (Grand Palace)

1782 yıllında inşa edilen bu saray, uzun yıllar kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya gelirken mutlaka elbiselerinize dikkat edin. Biraz kapalı ve bol elbiseler giyin. Yoksa içeri girmeye izin vermezler. Elbiseleriniz yoksa dahi burada elbise kiralayabiliyorsunuz. Sarayın iç ve dış süslemeleri oldukça dikkat çekicidir.

Jim Thompson’ın evi

Siam Center muhitine yakın bir konumda bulunan bu eve birçok turist ziyaret etmektedir. Jim Thompson kim derseniz 1967 yıllında Malezya gezisi sırasında kaybolan bir mimardır. Bu ev ona aittir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Mimarın kişisel eşyaları ve sanat ürünleri sergilenmektedir. Ayrıca harika bir bahçesi bulunur. Evi tur eşliğinde gezebilirsiniz.

Altın Buda Heykeli (Wat Traimit) 

13. yüzyılda inşa edilen bu heykel, 3 metre yükseklik ve 5 buçuk tonluk ağırlığa sahiptir. Dünya’nın en büyük saf altından buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Hırsızlık olaylarına karşı 1955 yıllında Wat Traimit’e taşınmıştır. Fakat taşınırken yanlışlıkla kırılan heykel uzun zaman unutuldu. Fakat yakın tarihte tekrar eski konumuna kavuştu. Şuan en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

Yüzen Çarşılar (Floating Market)

Yüzen Çarşılar, Bangkok şehrinde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olup Kent kültünü daha yakında tanıma fırsatı sunmaktadır. Sabahın erken saatlerinde kurulan bu pazar gecenin geç saatlerine kadar açık kalmaktadır. Burada yöresel lezzetler, Meyve, Sebze ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Şehir ve çevresinde 5 yüzen çarşı bulunur. Bunların en popüler olanı Damnoen Saduak Floating Market. Film ve geziler konu olan bu market şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Buraya tur eşliğinde gezebilirsiniz. Bulunduğunuz otelde grup eşliğinde çıkıp akşam yine grup eşliğinde dönebilirsiniz.

Wat Phra Kaew(Zümrüt Tapınağı)

Grand Palace kompleksinin içinde bulunan bu yapı, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Ülkenin en kutsal yeri olarak kabul edilmektedir. 66 cm uzunluğunda bulunan tapınağı gün içerisinde çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Yine burada çok sayıda heykel bulunur. Görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

10  Wat Pho Tapınağı(Yatan Buda Heykeli)

16. yüzyıllın başında inşa edilen bu tapınak, 46 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde bulunur. Heykelin pozisyonundan dolayı yatan buda heykeli ismini almıştır. Buda heykelin etrafında 108 hayırlı durumunu sergileyen 108 tane metal kase bulunur. Ziyaretçiler bu kaselerin içine bozuk atıp kendilerine şans getirmeyi düşünüyorlar. Bu tapınağın diğer bir önemli özelliği yaygın bir eğitim kurumu olmasıdır. Burası Thai Masajı’nın doğduğu yer olarak bilinir. Günümüzde halla masaj yapılır. Burada mutlaka masaj yaptırın.

Göz at ;

 1. Bangkok Gezilecek Yerler
 2. Bangkok Gece Hayatı
 3. Bangkok Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Tayland Nerede?
 5. Tayland Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Tayland Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Tayland’ın En iyi 10 Tatil Köyü
 8. Tayland’ın En Popüler 25 Gezilecek Noktası
 9. Pattaya Gezilecek Yerler
 10. Pattaya Gece Hayatı
 11. Pattaya Otelleri ve Otel Fiyatları
 12. Bangkok’da Gezilecek 10 Yer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz