Banjul'da Gezilecek 10 Yer
Banjul'da Gezilecek 10 Yer

Banjul Gambiya ülkesinin başkentidir. Banjul aynı zamanda yaklaşık 360 bin nüfusu ile ülkenin en büyük ikinci kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. 

Banjul Gezilecek Yerler

Turizm açısından da en gelişmiş şehir olarak bilinmektedir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yeri sizin için derledik. Şöyle ki;

Arch 22

22 Temmuz 1994 tarihinde yapılan darbeyi kutlamak için inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı, 36 metre yüksekliğinde olup harika bir görsel şölen sunmaktadır. Burada ayrıca küçük ve şirin bir cafe ve bir de müze bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

2  Kololi Beach

Atlantik kıyı şeridi boyunca uzanan muhteşem plajları ile Banjul, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir sahil kentidir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca eğlence mekanlarında da doyasıya eğlenebilirsiniz. El değmemiş bu plajında keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Albert Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Albert Market, gezilip görülmesi gereken bir pazar yeridir. Ülkede en çok tüketilen yiyecekleri ve gündelik yaşamı merak edenlerin uğradığı bir yerdir. Buraya gelip yerel pazar deneyimi yaşayabilirsiniz. Buraya gelip meyve sebze, balık ve et ürünlerinin satın alabilirsiniz. Bunun dışında yine birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Feribot Terminali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Feribot Terminali, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Burası tarih olarak da oldukça önemli bir yere sahiptir. Burada her gün binlerce yolcu gidip gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu terminale gidip gemi ile yolculuk yapın derim.

Eski şehir Bölgesi

Feribot terminalinin batı tarafında kalan bu bölge, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle bina ve evler oldukça dikkat çekmektedir. Şehrin tarihi hakkında net bilgi almak ve bu tarihi canlı yaşamak için bu bölgeyi tercih etmelisiniz.

22 Temmuz Meydanı

Dört köşeli 22 Temmuz Meydanı, şehrin adeta nabzı atıldığı bir noktadır. Bu meydan üzerinde I. Dünya Savaşı anıtı ve 1930’lardan kalma bir çeşme bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu meydanı gezip görün derim.

Senegambia Bölgeleri

Gambiya ve Senegal arasında yer alan Senegambiya, mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi bir bölgedir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Aynı zamanda Atlas Okyanus kenarında bulunan bölge, birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de bu bölge olmalıdır.

Gammbiya Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Gambiya Ulusal Müzesi, 1985 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Ülke tarihini ve kültürel özelliklerini gözler önüne seren belge ve görüntüler sergileniyor. Ülke tarihi ve kültürü hakkında merak edilenleri öğrenmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze, Pazar günü dışında haftanın her günü 07:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kiang West Ulusal Parkı

Gambiya Nehrinin güney kıyısında yer alan Kiang West Ulusal Parkı, 1987 yılında ziyarette açılan ülkenin en büyük ve en önemli vahşi yaşam rezervlerinden biridir. 19 bin 526 hektarlık bir alan üzerinde yer alan bu parkta çok sayıda hayvan türü ve bitki türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

10  Royal Victoria Eğitim Hastanesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Banjul’da yer alan Royal Victoria Eğitim Hastanesi, 1853 yıllında inşa edilen bir hastanedir. Bu hastane, tarihi bir hastane olup Afrika tarihinde önemli bir yeri vardır. Günümüzde ise 540 yataklı bir hastane olup yıl boyunca birçok kişiye şifa dağıtmaktadır. Aynı zamanda Gambiya Üniversitesi bünyesinde bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi hastaneyi ziyaret edin.

Göz at ; 

  1. Gambiya Gezilecek Yerler
  2. Banjul’da Gezilecek 10 Yer
  3. Banjul Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Gambiya’da Gezilecek 10 Yer
  5. Gambiya Nerede?
  6. Gambiya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Gambiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here