Basilica Therma, Kral Kızı Hamamı, Sarıkaya Roma Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?
Basilica Therma, Kral Kızı Hamamı, Sarıkaya Roma Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Yozgat ili Sarıkaya ilçe sınırında yer alan Basilica Therma veya diğer isimleriyle Kral Kızı Hamamı veya Sarıkaya Roma Hamamı, 2. yüzyılda inşa edilen Roma dönemine ait bir halk banyosudur. Burası, Anadolu’nun ilk termal tedavi merkezi olarak hizmette açılmıştır.

Bu hamam, 2014 yıllında yapılan kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda turizme kazandırıldı. Yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu hamamın suyu ortalama 50-51 derece olmaktadır. Yaz kış farketmeksizin suyu sıcak olmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler bu havuzdan yüzüp birçok dertlerine deva arıyorlar.

Basilica Therma veya diğer isimleriyle Kral Kızı Hamamı veya Sarıkaya Roma Hamamı, 2018 yıllında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Basilica Therma Nerede, Nasıl Gidilir?

Basilica Therma, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Kaplıca Mahallesinde bulunur. Buraya ulaşmak için Yozgat il merkezinden kalkan Sarıkaya servisleriyle ulaşım sağlanır. Ya da şahsi aracınızla Yozgat-Boğazlıyan yolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here