Beşparmak Dağları Nerede, Nasıl Gidilir ve Efsanesi
Beşparmak Dağları Nerede, Nasıl Gidilir ve Efsanesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Beşparmak Dağları, 10 kilometre genişliği ve 170 kilometreye yakın uzunluğu ile gezilip görülmesi gereken bir dağdır.

Beşparmak Dağları şeklinden dolayı bu ismi almıştır. Elimizdeki beş parmağa benzediği için bu ismi almıştır. Bu dağ aynı zamanda Girne Dağları olarak da bilinir. Bu dağın en Yüksek yerinin yüksekliği 1024 metredir. Bu tepe noktasına “Selvili Tepe” ismi verilmiştir.

Beşparmak Dağları’nın coğrafi  konum olarak çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü Kıbrıs’ın Kuzey şeridini kontrol altına almaktadır. Bu dağ üzerinde 3 tane önemli kale bulunmaktadır. Bunlar;

  • St.Hilarion Kalesi
  • Buffavento Kalesi
  • Kantara Kalesi’dir.

Ayrıca bu dağın zirvesinde bulunan “Efsane Tank” olarak bilinen bir tank bulunmaktadır. Bu tank, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında buraya çıkmıştır. Buraya nasıl çıkıldığı konusunda çok farklı rivayetler bulunur. Bu tankı ziyaret etmek için yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Beşparmak Dağları Nerede, Nasıl Gidilir?

Beşparmak Dağları, Koruçam ve Zafer Burnu arasında bulunan bir sıradağıdır. Buraya ulaşmak için ülkemizden denizyolu veya havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz