Bitcoin Nedir, Ne Demek ve Madencilik
Bitcoin Nedir, Ne Demek ve Madencilik

Son dönemin gözdesi Bitcoin, aslında kripto para sistemidir. İşte Bitcoin (BTC) nedir, nasıl alınır? (Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?) sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım sorularınıza cevap bulursunuz.

1-Bitcoin Nedir?

Bitcoin veya kısa adıyla BTC, 2008 yıllında Satoshi Nakamoto tarafında kurulan, diğer ülkelerin para birimleri(Euro, Dolar, TL, Riyal vb..) ile alınıp satılabilen herhangi bir aracıya gerek duymadan transferi yapılabilen dijital bir para birimidir. Sembolü B, ฿ ya da Ƀ olarak gösterilir.

2- Bitcoin Nasıl Alınır?

Ülkemizde Bitcoin hesabı açmak için yapmanız gerekenleri maddeler hallinde size sunmak isteriz. Şöyle ki;

  1. Binance.com gibi global veya Paribu, Koinim, BTCTurk gibi yerli borsalarda bir hesap açmanız gerekir.
  2. Yerli borsalardan açtığınız hesaplardan sonra gerekli kimlik bilgileri teyitleri oluştuktan sonra bankalara aracılığıyla sisteminize para atıp BTC alabilirsiniz.
  3. Aldığınız BTC’ler ile Dünya Borsa’sında paranız hem BTC’de iken hem de paranızı altcoinlere yatırmak isterseniz bu yerli borsalar ve uluslararası borsalar arasında cüzdan hesaplarına BTC’lerinizi transfer edebilirsiniz.
  4. Yalnız bu transferler genellikle yerli borsalar ve dünya borsaları arasında yapıldığında 0,0005 BTC’ye mal olabilir. Binance ya da diğer Dünya Borsalarında BTC’nizi dolara çevirip almak isterseniz aynı şekilde yerel borsalara transfer yapıp TL şeklinde çekim yapabilirsiniz.

3-Bitcoin Geleceği Var mıdır?

Bitcoin 2010 yıllında ortalama 0,06 dolar iken 2017 yıllında 19.498 dolara kadar çıkmıştır. Günümüzde(Ağustos 2018) 7-8 bin dolar civarında seyrediyor. Bu rakamlara bakıldığında aslında Bitcoin aşağı yukarı yönlü seyreden bir para birimdir. Yatırım yapmayı düşünüyorsanız son zamanların grafikleri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz