Bitlis Kalesi
Bitlis Kalesi

Bitlis ili tarihe tanıklık etmiş, Selçuklu ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış şehirlerden birisidir ve oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. İki büyük devlete ev sahipliği yapmış Bitlis’te giden herkesin gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır.

Bitlis Kalesi
Bitlis Kalesi

Bitlis Kalesi; Bitlis merkezinde bulunan çarşının hemen içerisinde yer almaktadır. Bitlis Kalesi iki derenin birleştiği yerde dik yamaçlara sahip bir kayanın üzerine kurulmuştur. Kale içerisinde bulunan yüksek bir burç üzerine kurulu olan Kanlıkule halk arasında anlatılan hikayeye göre; Kral idam etmek istediklerini bu yüksek burçtan aşağıya atarak idam ettiği için kanlıkule adını almıştır. (Gezilecekyerler.com) Kalenin içerisinde eski zamanlarda Han sarayı bulunmaktadır. Günümüzde sadece kalıntıları kalan bu saray kalenin içinde harabeye dönüşmüştür. Ayrıca kalede gezilecek yerler olarak gözetleme kulesi, demir kapı, erzak ve askeri mühimmatlar için kullanılan mağaralar bulunmaktadır. Dik yamaçlara sahip dikdörtgen biçime olan bu kalenin etrafında savunma hendeği yoktur. Bundan dolayı kalenin içine girilmesi mümkün değildir.

Bitlis Kalesi Nerede
Bitlis Kalesi Nerede

Bitlis’e ihtişamlı ve heybetli bir görüntü veren kale yapılan restorasyonlarla eski tarihi özellikleri korunmaya çalışılmıştır. Şehir merkezinde bulunan kaleye ulaşım problemi yoktur fakat sarp bir kayalık üzerine kurulu olmasından dolayı kalenin içine girmek mümkün değil. Dış görünüşü ile tarihi seyir keyfi veren kale görülmeye değer yerlerdendir.

Bitlis Kalesi Nasıl Gidilir
Bitlis Kalesi Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here