Gölköy Barajın yanında piknik alanı

Bolu ilimizin batısında yer alan ve bolu ovasını sulamak amacıyla yapılan Bolu Gölköy Barajı hakkında sizinle gözlemlerimizi aktaracağız.

Gölköy Barajın yanında piknik alanı
Gölköy Barajın yanında piknik alanı

Bolu Gölköy Barajı Tarihi

Gölköy barajı ilimizin merkezine 10 km batısında bulunur. Bu baraj Büyüksu çayı üzerinde, sulama ve taşkını önlemek amacı ile 1965-1970 yılları arasında inşa edilmiştir. akarsu yatağından yüksekliği: 21,5 metre su seviyesi yüksek olduğunda 185 hektarlık bir alan kaplamıştır.

Barajın oluşturduğu küçük gölün etrafı ormanla kaplanmıştır. Bu gölde birçok balık türü bulunmaktadır.  Ulaşımı kolay ve merkeze yakın olmasından dolayı buraya gelip olta ile balık avlayan birçok kişiye şahit olabilirsiniz. Ayrıca yeşilliği ve sessizliği ile de bilinir. Buraya uğradığımızda birçok ailenin piknik yaptığına şahit olabiliyoruz. Bu nedenle yöre halkı ve dışarıdan gelenler için burası yazın uğrak yeri olmaktadır. Ayrıca buradan düğün konvoylarının geçtiğine de şahit olabilirsiniz. Özellikle Pazar günü buraya gittiğimizde birçok düğün konvoyuna şahit olabilirsiniz. Burası piknik yapmak için ücretli olup ücreti de 5 TL’dir.

gölde en büyük sazan balığın yakalndığı an
gölde en büyük sazan balığın yakalndığı an

Sonuç olarak kafa dinlemek, balık avlamak, yürüyüş yapmak, sevdiklerinizle piknik yapmak için çok güzel bir yerdir. Kesinlikle siz değerli okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Bolu Gölköy Barajı
Bolu Gölköy Barajı

Gölköy Barajı Nerede?

Gölköy Barajı, Bolu kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Gölköy Köyü’nde bulunur.

Gölköy Barajı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şehir merkezinde şahsi aracınızla tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here