Bolu Yukarı Taşhan
Bolu Yukarı Taşhan

Bolu ilimize gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız iyi bir planla Bolu’dan mutlu bir şekilde ayrılabilirsiniz. Burada gezilecek birçok yer vardır. Buraları güzel bir planla  gezebilirsiniz. Gezilecek yerler arasına Bolu Yukarı Taşhan Hanı’nıda eklemeniz gerekir.

Bolu Yukarı Taşhan Nerede
Bolu Yukarı Taşhan Nerede

Tarih boyunca ticaret merkezi olan Bolu ilimiz Osmanlı Devleti zamanında da ticari konumunu korumuştur. Burada yapılan kervansaraylar bunu kanıtlıyor. Bolu ilimiz konum itibari ile ticaret hacmini her asırda korumuştur. Şehir merkezini gezdiğimizde şahit olduğumuz yerlerin çoğu tarihi yapılar olup birçok Hana ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri de yukarıda bahsettiğimiz Osmanlı Dönemine ait  Yukarı Taşhan Hanı’dır. Bu han girişinde bulunan kitabeye göre  1804 yıllında Serevvab Hacı Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır. İki katlı olan han revaklı odalardan oluşmaktadır. Yapımında tamamen kesme taş kullanılmıştır. Bu hanın kapısı doğu tarafında olup girişinde büyük bir ahşap kapısı bulunmaktadır. Bu Han da toplam 30 oda bulunmaktadır. Günümüzde bu han iş merkezi olarak kullanılmaktadır. Kervansaray  ilimiz için önemli bir ziyaret mekanıdır. Ayrıca bu ilimizde bulunan bir başka han ise 1750 yıllında Eşraftan Emin Ağa tarafında inşa edilen Aşağı Taşhan Hanı’dır.

Sonuç olarak tarihi yapılara merakınız varsa ve özellikle Osmanlı mimarisini görmek istiyorsanız buyurun sizi Bolu ilimize bekliyoruz.

Bolu Yukarı Taşhan Nerede?

Bolu Yukarı Taşhan, Bolu merkeze bağlı Büyük Cami mahallesinde bulunur.

Bolu Yukarı Taşhan Nasıl Gidilir?

Bolu kent merkezinden buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin her noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bolu Yukarı Taşhan
Bolu Yukarı Taşhan

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here