Booking Neden Kapatıldı Haksız Rekabet mi Yoksa Siyasal mı

Bugün akşam üzeri Türkiye’nin seyahat platformlarına sürpriz bir haber düştü! Dünyanın en büyük tatil rezervasyon sitesi Booking.com, Türkiye’de mahkeme kararı gereği erişimi geçici olarak kapatıldı.

Booking.com Neden Kapatıldı?

Gerekçe olarak ise Türsab’ın açtığı dava ve diğer seyahat acentelerine karşı izlediği haksız rekabet politikası gösterildi. Booking.Com sitesinin indirimli fiyatları rakiplerinin hoşuna gitmemiş olabilirdi? Ya da piyasa koşullarını zorlayan politikaları onların Türkiye’de ki faaliyetlerinin sonunu mu getirmişti!!

Tabi bizler için geçerli olan sebep elbette ki mahkemenin gerekçeli kararı ve haksız rekabet olduğuna inanmaktır. Fakat aksi yönde gelen bazı kullanıcı yorumları da bulunmaktadır.

İşin aslının rekabet koşullarını ihlal değilde Türkiye ile Hollanda’nın son zamanlarda aralarında geçen siyasal anlaşmazlıklar nedeniyle olabileceği söylenmektedir. Bilmeyenler için söyleyelim Booking.com Hollanda menşeli bir platformdur ve siyasal nedenlerle kapatılma düşüncesi kulağa çokta yabancı gelmiyor. Açıkça söylemek gerekirse yangında ilk kurtarılacak sitelerden birisi asla değildir.

Tabi bunlar sadece söylenti. Umarız bu site, rakipleriyle arasında olan tüm problemleri çözer ve bir an önce aramıza geri döner.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here