Bosna-Hersek Gezi Rehberi
Bosna-Hersek Gezi Rehberi

Yaklaşık 3,8 milyon nüfusuyla Avrupa kıtasında yer alan Bosna-Hersek, Bir Balkan ülkesidir. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu nedenle ülkede çok sayıda Osmanlı eseri bulunur.

Göz at ;

  1. Bosna-Hersek Gezilecek Yerler
  2. Saraybosna Nerede
  3. Bosna Hersek Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Bosna Hersek’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Bosna Hersek’de Gezilecek 10 Yer
  6. Bosna Hersek Nerede?
  7. Saraybosna Otelleri ve Saraybosna Otel Fiyatları

1. Dünya savaşından sonra  Yugoslavya topraklarına katılan ülke 1992 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Ülke 2. dünya savaşı ve sonrasında iç savaşta çok sayıda zarar görmüştür. Kardeş ülke gördüğümüz Bosna-Hersek’de gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en popüler olanları bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Başçarşı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna’nın kalbi sayılan Başçarşı, 15. yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı çarşısıdır. Çarşı içinde ve çevresinde Osmanlı dönemine ait birçok tarihi yapı bulunur. Şehirde gezi için ilk rotanız burası olmalıdır. Çarşıya gelip alışveriş yapıp sonra çarşı çevresindeki yapıları gezebilirsiniz.

Svrzo Evi

Başkent Saraybosna’da yer alan Svrzo Evi (Svrzina Kuća), Osmanlı döneminde inşa edilen geleneksel tarihi bir evdir. Mimari yapısı ve süslemeleri oldukça dikkat çekicidir. Bu ev, 17. yüzyıl geleneksel bir Müslüman ailenin yaşayışını tasvir etmektedir.

Özellikle Haremlik selamlık ve dizayn edilen eşyalar oldukça dikkat çekicidir. 2005 yıllında restore edilen bu ev, müze olarak hizmette açılmıştır. Buraya rehberli tur eşliğinde gelip evin hikayesini dinleyin derim. Bu ev ya da müze, Pazar günü dışında her gün 10:00-16:00 saatlerinde ziyarette açıktır.

Umut Tüneli

Başkent Saraybosna’da yer alan Umut Tüneli veya Hayat Tüneli, 1993 yıllında devlet başkanı İzzetbegoviç kararıyla inşa edilen bir tüneldir. Bu tünel, şehri ve ülkeyi bağımsızlığa götürmekte önemli rol oynamıştır. Askerler ve yerel halk tarafında yaklaşık 4 ay gibi bir sürede tamamlanmıştır. Tünel, 800 metre uzunluğunda ve 1,6 metre yükseklikte bulunur.

Hava alanına yakın bir konumda bulunan tünel, başta ulaşım olmak üzere ilaç ve silah yardımı yapılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan tünel, savaşın tüm acılarını gözler önüne sermektedir. Burada  mermi izleri, askeri teçhizat, fotoğraflar ve çeşitli belgeler sergilenmektedir. Tünelin sadece 20 metresi ziyarette açıktır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Mostar Köprüsü

Mostar şehrini ikiye bölen Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü, orijinal hali 1556 yıllında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir. 427 yıl böylece ayakta sağlam kalmayı başarmıştır. Fakat iç savaş yıllarında Hırvat güçleri tarafından köprüyü yıkmışlardır.

Savaştan sonra başta ülkemiz olmak üzere Hollanda, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri gibi devletlerin yardımıyla yeniden restore edilerek şehre kazandırılmıştır. 24 metre yüksekliğindeki bu köprü, 2005 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Dünyanın en güzel yapılarından biridir. Bu nedenle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Kravica Şelalesi

Kravica Şelalesi, Mostar şehrine yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Trebijat nehri üzerindeki harika bir şelaledir. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde adeta dans eder gibi yere düşen şelale suyu görülmeye değerdir. Şelale ve çevresinde harika manzaralar bulunmaktadır.

Bu manzaralar doğa fotoğrafçılığı için oldukça iyi karelerdir. Yaz günlerinde  rafting sevenler için bulunmaz bir adrestir. Yine sevdiklerinizle birlikte şehir stresinden uzaklaşıp temiz hava almak için iyi bir adrestir. Özellikle şelale arkasındaki park gibi bir alanda dinlenmek ve eğlenmek için oldukça iyi bir yerdir.

 Sonsuz Ateş Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna’nın Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde yer alan Sonsuz Ateş, 6 Nisan 1946 tarihinde II. Dünya Savaşında Saraybosna’nın kurtuluşu için inşa edilen bir anıttır.

Bu anıt, savaşta ölen tüm insanlar anısına dikilmiştir. Şehrin önemli simgelerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Yolunuz düşerse buraya gelip fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Saraybosna Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna’da yer alan Saraybosna Katedrali veya diğer adıyla İsa’nın Yüce Kalbi, 1889 yıllında Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Bu yapı aynı zamanda şehrin Katoliklerin merkezi olarak bilinmektedir.

Yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Katedralin bahçesinde yer alan mezarlar, iç kısımdaki heykel ve süslemeleri mutlaka görülmelidir. Savaş yıllarında zarar gören bu yapı, savaştan sonra çok çabuk yenilenip yeniden turizme kazandırılmıştır.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Ülkenin başkenti olan Saraybosna’nın kalbi sayılan Başçarşı’da yer alan Gazi Hüsrev Bey Camii, 1531 yıllında Mimar Sinan tarafında inşa edilen önemli bir yapıdır. Özellikle mimarisi ve süslemeleri oldukça dikkat çekmektedir.

Savaş sırasında baya zarar gören cami, 1996 yıllında dış yardımlar alarak yeniden restore edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna’da yer alan Bosna Hersek Ulusal Müzesi, 1888 yıllında  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde ziyarette açılan bir müzedir. Bu müze ülkenin en eski ve en önemli müzesidir. Müzede birçok eser sergilenmektedir.

Müze içerisinde arkeoloji, etnoloji, doğal bilimler ve kütüphane bulunmaktadır. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak edenler için oluşturan harika bir müzedir. Müze, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 10:00-19:00 (Hafta sonu 14:00’e kadar açık) saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10  Bjelasnica Olimpik Kayak Merkezi

Bosna-Hersek’in Başkenti Saraybosna’da bulunan Bjelasnica Olimpik Kayak Merkezi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. 2.066 metrelik zirvesiyle dikkat çekmektedir.

Buraya her yıl dünyanın birçok yerinden insan akmaktadır. Kış sezonunda uygun fiyatta kayak keyfini burada yaşayabilirsiniz. Kış aylarında sevdiklerinizle birlikte içinizi ısıtacak bir yer arıyorsanız burası tam size göre bir yerdir.


Bunlar dışında Bosna-Hersek’de hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Bosna-Hersek

Nüfus: 3.802.134

Başkent: Saray Bosna

Resmi Dilleri: Boşnakça, Hırvatça, Sırpça

Para Birimi: Bosna-Hersek değiştirilebilir markı

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 1 Mart 1992

Saat Farkı: Bosna-Hersek yerel saati Türkiye saatine göre 1 saat daha geridedir.

Vize Durumu: Bu ülke, T.C Vatandaşlarından vize istenmemektedir.  Buraya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz