Bulgaristan'da Gezilecek 10 Yer
Bulgaristan'da Gezilecek 10 Yer

7,1 milyon nüfusuyla Avrupa kıtasında yer alan Bulgaristan ya da resmî adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti, bir Balkan ülkesidir. Ülkenin batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda  Karadeniz, kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan güneydoğusunda Türkiye ile komşudur. 

Göz at ;

 1. Bulgaristan Gezilecek Yerler
 2. Sofya Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Bulgaristan’da Gezilecek 10 Yer
 4. Bulgaristan Nerede?
 5. Bulgaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 6. Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 7. Sofya Gece Hayatı
 8. Sofya Gezilecek Yerler
 9. Aleksandr Nevski Katedrali
 10. Aziz Nikolas Rus Kilisesi
 11. Boyana Kilisesi
 12. Rila Manastırı
 13. Belogradchik Kalesi
 14. Nessebar St Stephens Kilisesi
 15. Belogradchik Kalesi
 16. Monument “1300 Years of Bulgaria”
 17. Filibe Antik Roma Tiyatrosu

Trakya, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşıyan bu ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Ülkemize de yakın olan bu ülke her yıl çok sayıda Türk tarafında ziyaret edilmektedir. Burayı ziyaret eden vatandaşlarımız için bir liste hazırladık. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İşte o yerler…

 1   Sofya

Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve aynı zamanda 1,3 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, Hareketli ve renkli gece hayatı ile her yıl çok sayıda turist çekmeyi başarmaktadır. Turistik yapıları birbirine yürüme mesafesinde olup gezginler için oldukça sevilen bir yerdir. Bu şehir hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Sofya Gezi Rehberi

2   Varna

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyısındaki tatil şehri olan Varna, her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Sofya’dan sonra ülkenin en büyük kenti olma özelliğini de taşımaktadır. Varna şehri, yaz turizmi ve bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler sayesinde dolup taşmaktadır. Hem ucuz olması hem de ülkemize yakın bir konumda bulunması tatil için oldukça uygun bir yerdir. Bu kent hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Varna Gezi Rehberi

3   Vidin

Bulgaristan’ın kuzey batısında yer alan Vidin, Romanya ile sınırı bulunan harika turistik bir kenttir. Şehrin yanında geçen Tuna Nehri, kentte harika bir renk katmaktadır. Bu şehri asıl popüler kılan aynı isimle taşıyan kalesidir. Bu kale için her yıl çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Bunun dışında şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

4   Plevne

Ülkenin kuzeyinde yer alan Plevne, ülkenin en kalabalık 7. büyük şehridir. Bu şehir daha çok 93 Harbi sırasında Gazi Osman Paşa tarafında korunan kent olarak bilinmektedir. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı dönemine ait yapılar görülmeye değerdir. Bunun dışında kültürel simgeleri, şelaleleri,  sanat galerileri, ve tarihi müzeler ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

5   Tırnova

Ülkenin tarihi dokusuyla ön plana çıkan Tırnova, 1187-1393 yılları arasında İkinci Bulgar Devletine başkentlik yapmış bir şehirdir. Bu şehri popüler kılan dünyaca ünlü olan Tsarevets Kalesi’dir. Bu kaleyi ziyaret etmek için her yıl dünyanın birçok yerinde insanlar ziyaret etmektedir. Kalenin Ses ve ışık gösterisi, kaleye muazzam bir güzellik katmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp bu tarihi kaleyi ziyaret edin.

6   Kırcaali

Bulgaristan’ın güneyinde yer alan Kırcaali, gezilip görülmesi gereken tarihi bir şehirdir. Bu şehirde çok sayıda Türk yaşamaktadır. Şehir ismini Gazi Kırcı Ali’den alır. Yemyeşil köyleri ve bakir doğasıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Buraya gelip harika bir gezi keyfini yaşayabilirsiniz.

7   Silistre

Bulgaristan’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan Silistre, Romanya sınırında, Tuna kıyısında kurulan turistik bir kenttir. Yeşil ağaçların arasında kurulan bu kent, ufak olmasına rağmen gezilip görülmesi gereken tarihi bir kenttir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

8   Filibe

Filibe, Sofya’dan sonra Bulgaristan’ın en büyük 2. şehridir. Burada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Şehirde birçok medeniyet izi bulunur. Buraya yolunuz düşerse Roma Amfitiyatrosu, Etnografya Müzesi, Balabanov Evi ve Eski Kent Meydanı gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

9   Mestanlı

Bulgaristan’ın güneyinde yer alan Mestanlı, Kırcaali’ye bağlı turistik bir kasabadır. Burada çok sayıda Türk yaşamaktadır. Buraya yolunuz düşerse en az yarım gününüzü ayırıp tarihi yapıları ve doğal güzellikleri gezin derim. Buraya gidince sanki Anadolu’nun bir şehrine gelmiş gibi olacaksınız. Sokak, caddeler ve yerel lezzetler tıpatıp aynıdır.

10   Blagoevgrad

Bulgaristan’nın güneybatısında yer alan Blagoevgrad, Ülkenin ekonomik ve kültürel bir kenttir. Çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcının akın ettiği bir yerdir. Özellikle bakir doğası göz kamaştırmaktadır. Bizim Karadeniz şehirlerine benzeyen bu kent, yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Ayrıca bu şehir öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. Şehirde çok kaliteli üniversiteler bulunmaktadır. Hal böyle olunca renkli ve ucuz bir gece hayatı bulunmaktadır.


Bunlar dışında Bulgaristan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Bulgaristan

Nüfus: 7.097.796

Başkent: Sofya

Resmi Dili: Bulgarca

Para Birimi: Lev

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: M.S 681

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık-Mart ayları arasıdır.

En çok ziyaret edilen şehirleri: Sofya, Varna, Burgaz, Plevne, Pazarcık, Filibe, Ruşçuk, Silistre

Vize Durumu: Bilindiği üzere Bulgaristan 2007 yıllında Avrupa Birliğine üye olmuştur. Siz de çok biliyorsunuz ki Avrupa Birliğine Üye olan ülkeler bizlerden Schengen vizesi istiyorlar. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here