Bünyan

Bünyan; Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Bünyan ilçesi Kayseri il merkezine 40 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bünyan Gezilecek Yerler

Bünyan ilçesi halıları ile ünlü bir yöremizdir. İlçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ulu Camii

Bünyan ilçe merkezinde yer almaktadır. Ulu Camii; İlhanlı Döneminin Valisi olan Emir Zahireddin Mahmud tarafından Mimar Kaluyan’a 1333 yılında yaptırılmıştır.

Ulu Caminin kapısına muhteşem bir taş işçiliği ile Tevbe Suresinin 18. Ayeti işlenmiştir. Kalın kesme taştan yapılan Ulu Caminin minaresi sonradan eklenmiştir. Ulu Camii ilçede görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Sultan Hanı

Bünyan ilçesine yaklaşık 7 km uzaklıkta Sivas yolu üzerinde yer almaktadır. Sultan Hanı’nın günümüzde kitabesi bulunmamaktadır. Han;

Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubat zamanında inşa edilmiştir. Han etrafında bulunan takviye kuleleri ile bir kaleyi andırmaktadır.

Karatay Hanı

Bünyan ilçesine bağlı Karadayı Köyünde eski Kayseri- Malatya karayolu üzerinde yer almaktadır. Karatay Hanı; Selçuklu Veziri Celaleddin Karatay tarafından 1219-1236 yılları arasında yapılmıştır.

Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılan Karatay Kervansarayı yazlık b-ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kervansarayın kışlık yani kapalı kısmı Sultan 1. Alâeddin Keykubat zamanında 1219-1236 yılları arasında, avlusu ise Gıyasettin Keyhüsrev zamanında yapılmıştır.

Kervansaray içinde odalar, hamam ve mescit bulunmaktadır. Karatay Hanı zengin mimarisi ve süslemeleri ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Göz at ;

  1. Bünyan Gezilecek Yerler
  2. Bünyan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Bünyan Karatay Han
  4. Kayseri Gezilecek Yerler
  5. Kayseri’de Gezilecek 10 Yer
  6. Kayseri Gece Hayatı
  7. Kayseri Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  9. Kayseri Otelleri ve Kayseri Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz