Burası kutuplar değil, Türkiye!

Bilindiği üzere bu sene(2017-2018 Yıllı) mevsim dengesizliği yaşanmaktadır. Çoğu şehrimizde yaşayan insanlar Ocak ayın sonuna gelmemize rağmen henüz kar yüzü görmediler. Çoğu yerde de çok az yağdı. Sonradan ise eriyip gitti. Bunun elbette birçok sebebi var. Bu sebepleri merak eden olursa arama motoru Googlede araştırıp bulabilir.

Uzmanlara göre  Dünya’nın en kurak kışı bu sene yaşanacaktır. Hava durumuna bakıldığında uzmanların dediklerini ispatlar niteliktedir. Bu da gezegenimiz açısında çok kötü sonuçlar olacağının işaretidir. Bu sonuçları yavaş yavaş gözle görebilir hale gelmiştir.

Mevsimin azizliğine uğrayan yerlerden biri de Çıldır Gölü’dür. Çıldır Gölü’nde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve rüzgârın etkisiyle oluşan buz katmanlarının kıyıya vurmasıyla ortaya harika görüntüler çıktı. Buraya gelen ziyaretçilere harika bir görsel şölen sundu.

Bu durum başta köy halkı olmak üzere herkesi şaşırttı. Çünkü Yüzeyi tamamen buzla kaplı Çıldır Gölü, Buzul gölleri gibi erimeye başladı. Rüzgarın etkisiyle bu buzullar kıya vurdu. Bu durum bize Antarktika’yı aratmazken, bölgede yaşayan yerel halk ise bu durumla ilk kez karşılaştıklarını söylediler. Hatta  Bunun bir afet olduğunu ve bu mevsimde buzun çözülmesine ilk defa şahit olduklarını söylediler.

NOT

Çıldır Gölü Hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Çıldır Gölü Nerede, Nasıl Gidilir & Gezi Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here