Burkina Faso'da Gezilecek 10 Yer
Burkina Faso'da Gezilecek 10 Yer

18.633.725 toplam nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan Burkina Faso,  denize konumu olmayan bu ülke de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. 

Uzun yıllar Fransız sömürgesi altın yaşayan bu ülke, 1960 yıllında bağımsılığını kazandı. Ülkede gezilip görülecek yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

İlgini Çekebilir;

  1. Burkina Faso’da Gezilecek 10 Yer
  2. Burkina Faso Gezilecek Yerler
  3. Burkina Faso Nerede?
  4. Burkina Faso’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Burkina Faso Vizesi

1-Tengrela Gölü

Burkina Faso’ya bağlı Banfora merkezi yakınlarında yer alan Tengrela Gölü, 2 km uzunluğunda, 1,5 km genişliğinde bulunur. Gölü ilginç ve popüler hale getiren içerisinde yaşayan Su Aygırlarıdır.

Burada yer alan Su Aygırları zararsız olup insanlara zarar vermemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edip içinde yaşayan Su Aygırlarını daha yakında görün.

2-Arli Ulusal Parkı

Burkina Faso’nun güneydoğusunda yer alan Arli Ulusal Parkı, 760 kilometrekarelik alanı ile dünyaca ünlü bir milli park alanıdır. Park alanında çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır.

Burada yer alan hayvanları ziyaret etmek için her yıl çok sayıda insan ziyaret etmektedir. Özellikle  safari meraklısı olan insanları buraya çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelmenizi tavsiye ederim.

3-Moro-Naba Sarayı 

Burkina Faso’nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Ouagadougou’da yer alan Moro-Naba Sarayı, ülke için çok önemli bir yere sahiptir. Saray, Mossi İmparatorluğu Kralı Moro Naba’nın ismini taşımaktadır. Bu saray uzun yıllar devlet yönetimine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. İçinde birçok eser sergilenmektedir. Fakat bu müzeyi asıl ilginç kılan ise Her Cuma günü saat 17:00’den sonra başlayan ve sadece 15 dakika süren Moro Naba törenidir. Bu töreni izlemek için gelebilirsiniz. Mutlaka da gitmelisiniz. Fakat fotoğraf ve video çekimi yasaktır. Bu nedenle dikkat edin. Burada yapılan törene mutlaka katılın.

4-Ulusal Müzik Müzesi

Ülkenin Oagadougou şehrindeki Oubritenga Caddesi üzerinde yer alan Ulusal Müzik Müzesi, 1998 yıllında hizmette açılmıştır. Müze içerisinde birçok müzik aleti sergilenmektedir. Bu aletlerin tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Buraya gelip bu eserleri inceleyip ülkenin müzik tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

5-Karfiguela Şelaleleri

Ülkenin güneybatısında Banfora kenti yakınlarında Komoe Nehri üzerinde yer alan Karfiguela Şelaleleri, gezilip görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Şelalenin bulunduğu alanın harika bir manzarası bulunmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gidip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle çok güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabilirsiniz.

6-Ouagadougou Pazar

Burkina Faso’nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Ouagadougou’da yer alan Ouagadougou Pazar, Batı Afrika’nın en önemli pazar yeri olarak bilinmektedir. Fakat 2003 yılında büyük bir yangın sonucunda büyük zarar görmüştür. Daha sonra tekrar onarılıp eski haline kavuşturulmuştur. Ülkenin en önemli alışveriş yeri olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse pazara uğrayıp sevdiklerinize hediye almayı ihmal etmeyin.

7-Bobo-Dioulasso Camii

Ülkenin Bobo-Dioulasso merkezinde yer alan Bobo-Dioulasso Cami, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Cami tamamen kerpiçten inşa edilmiştir. İrili ufaklı kulelerle çevrili olan caminin her kulesinde çok sayıda kazık çakılmıştır. Bu kazıkların birçoğu dışarıda görünmektedir. Dünyada görebileceğiniz en ilginç camilerden biridir. Bu nedenle mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

8-Ouagadougou Katedrali

Burkina Faso’nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Ouagadougou’da yer alan Ouagadougou Katedrali, 1930 yıllında inşa edilen Batı Afrika’nın en büyük katedrallerinden biridir.  Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren bu yapı, aynı zamanda şehrin başpiskoposluk merkezidir. Kerpiçten inşa edilen bu yapı harika bir mimari yapısı bulunur. Buraya her yıl çok sayıda insan ziyaret eder. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9-Ouagadougou Ulu Camii

Burkina Faso’nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Ouagadougou’da yer alan Ouagadougou Ulu Cami, Ülkenin en önemli camilerinden biridir. Modern mimari tarzıyla oldukça dikkat çekmektedir. Caminin terasına çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bu cami gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerekir.

10-Burkina Faso Ulusal Müzesi

Burkina Faso’nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Ouagadougou’da yer alan Burkina Faso Ulusal Müzesi, ülkenin en önemli ve en popüler turistik yeridir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzede yer alan eserler tek kelime ile harika. Birçok yerde göremeyeceğiniz eserler burada yer almaktadır. Ülke için önemli bir yerdir. İlk ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.


Bunlar dışında Burkina Faso hakkındaki diğer bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Burkina Faso

Nüfus: 18.633.725

Başkent: Ouagadougou

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 5 Ağustos 1960

Vize Durumu: Hizmet ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlar vizeye tabidir.

Dikkat edilmesi gerekenler: Buraya gitmeden önce gerekli yerlerde sarıhumma, hepatit A, çocuk felci, meningokok ve difteri-tetanoz aşılarını yaptırmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here