Bursa Kent Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Bursa ili, Osmangazi ilçe sınırında bulunan Bursa Kent Müzesi, 2004 yıllında Bursa Belediyesi tarafından hizmette açılmıştır.

Burası Bursa’nın 7 bin yıllık zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümleri sergilendiği bir müzedir. Müze binası; 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Adliye Binası olarak inşa edildi. Daha sonra farklı amaçlar için kullanıldı. 14 Şubat 2004 yıllında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser tarafında müze olarak hizmete açıldı. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir.

Müze iki katlıdır. İlk katındaki eserler kronolojik, İkinci katında ise  tematik bir düzenleme var. Müze de Osmanlı Devletin 6 önemli, padişahın balmumu heykelleri bulunur. Ayrıca geleneksel ticaret hayatını canlandıran dekorlar ve şehrin topografik maketi oluşturan objeler sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Harika eserleri inceleyip tarihe yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için eğlenceli alanlar bulunur. Buraya gelen çocuklar Bursa tarihini eğlenerek öğreniyorlar.

Bursa Kent Müzesi Nerede?

Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Hocaalizade Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunur.

Bursa Kent Müzesi Nasıl Gidilir?

Müze, Atatürk Caddesi üzerinde Heykel Meydanının bulunduğu alanda yer alıyor. Buraya şehrin her noktasından toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla İstanbul istikametinden gelenler; Yalova Caddesi’ni takiben  Kent Meydanı tabelaları yardımıyla buraya ulaşabilir.

Bursa Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Bursa Kent Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Kent Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi, Tam bilet 2 TL, Öğrenci Bileti: 1 TL’dir. Öğretmen nezaretinde gelen öğrenci gruplarına ise ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here