Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Cumhuriyetin 50. Yılında yani 29 Ekim 1973 tarihinde Cahit Sıtkı Tarancı’nın anısını yaşatmak için doğduğu ev müze olarak hizmete açılmıştır.

Müze binası; 1733 yıllında inşa edilmiştir. Bu eve Cahit Sıtkı Tarancı ailesi yerleşir. 2 Ekim 1910 yıllında Cahit Sıtkı Tarancı bu evde dünyaya gelmiştir. Ünlü şair çocukluğunu ve gençliğini büyük bölümünü bu evde geçirmiştir. Uzun süre boş kalan konak, 1973 yıllında Kültür Bakanlığı Tarafında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır. Müzede; Şairin şahsî eşyaları, el yazısı ile yazılmış mektupları, aile fotoğrafları ve kitapları bulunur. Ayrıca geniş ve harika bir bahçesi de bulunur.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede?

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Ahmed Arif Müzesinin hemen yanında bulunur. Diyarbakır Ulu Camii’nin arka tarafında bulunur.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için kent merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Ziyaret Saatleri

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 07:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz sezonunda 19:00’a kadar açık kalmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Giriş Ücreti

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here