Çankırı Balıklı Göl Nerede, Nasıl Gidilir?

Çankırı ili, Atkaracalar İlçe sınırında bulunan Balıklı Göl, Gezilip görülmeye değer bir yer olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Çankırı Asker Balıkları

Bu gölde yaşayan balıklar asker balığı olarak tabir edilir. Bu balıklar hakkında çeşitli rivayetler bulunur. En çok anlatılan rivayet ise şöyledir. Bu balıklı göl’de asker balıklar diye tabir edilen balıklar yaşar. Bu balıklar vücutların her yerinde yara bulunmaktadır. Bu yaraların sebebi şöyle rivayet edilmektedir. Eskide burada balıklar vardı. Fakat bu balıklar vücutlarında yara yoktu. Çanakkale savaşında bu balıkların sayısı azaldı gün geçtikçe savaş bitiminde bu balıklar geri döndü. Fakat geri döndüklerinde vücutlarında yaralar oluşmuştu. Balıklar o günden sonra Asker balık tabiri kullanılmıştır. Buraya yaz mevsiminde birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle burada bulunan balıklar kutsal kabul edilmektedir. Özellikle ramazan ayında birçok kişi ziyarete gelir.

Çankırı Balıklı Göl Nerede?

Çankırı Balıklı Göl, Çankırı’nın Atkaracalar İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıpınar Köyünde bulunur.

Çankırı Balıklı Göl Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Şahsi aracınızla Çankırı- Korgun- Hocahasan-Kurşunlu- Bozkuş Güzergahını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here