Çankırı

Çankırı Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 17 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Çankırı ilimiz İç Anadolu Bölgemizde bulunur. İlimize ait 12 ilçe bulunur. Bu ilçelerde birçok tarihi yapı bulunur. Bunları hepsini uzun uzun yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. 

Çankırı Gezilecek Yerler

ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Çankırı ilimizin gezi rehberini sizler için hazırladık. Çankırı Gezi rehberini Okumak için Lütfen TIKLAYINIZ.

Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri seçtik umarım beğenirsiniz. Lütfen olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Sayfanın altında bulunan yorum kısmında düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Çankırı Gezilecek Yerler
  2. Çankırı’da Gezilecek 10 Yer
  3. Çankırı Gece Hayatı
  4. Çankırı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Çankırı’nın İlçeleri
  6. Çankırı Otelleri ve Çankırı Otel Fiyatları
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
  9. Çankırı Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
  10. Çankırı Cam Seyir Terası Nerede, Nasıl Gidilir?

Çankırı Müzesi

İlimizin merkezinde yer alan bu müze tarihi yaklaşık 90 yıl öncesine dayanmaktadır. ilk olarak 1930 yıllında antik değeri bulunan 3 adet taşın Halkevi önüne getirilip sergilenmesi ile başlanmıştır.

Profesyonel anlamda ise 116 parçalık eserin 9 Haziran 1972 tarihinde Halkevi binasının alt katında (Halk Eğitim Merkezi) sergilenmesi ile başlamıştır. Daha sonra 1976 yıllında  Halk eğitim merkezi yıkılıp yerine 100.

Kültür merkezi yapılmaya karar verilmiştir. Burada bulunan eserleri Çankırı Lisesine taşınmıştır. Bir sınıfı müze eserleri için kullanılmıştır. 100. Yıl kültür merkezi inşası bitince eserleri buraya getirilmiştir. 1983 yıllında bu müze hizmete açılmıştır. Yolunuz düşerse buraya gelip tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzede 16176 âdeti sikke, 2515 adeti arkeolojik eser ve 1283 adeti etnografik eser olmak üzere toplam 19974 adet envanterlik eserden 1276 adeti sergilenmektedir. Girişi ücretsiz olan bu müze her gün saat 09.00-17.00 arası hizmet vermektedir.

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Kale şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde bulunur. Surları moloz taş ve tuğla karışımında inşa edilmiştir.  Geçmişte yerleşim yeri olarak kullanılan kale günümüzde birkaç kalıntı dışında diğerleri harabeye dönüşmüştür.

Kalenin yamacında bulunan Emir Karatekin Bey Türbesi de burada bulunmaktadır. Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerimizin Fatihi Selçuklu komutanı Emir Karatekin’e aittir.

Danişmentliler zamanında yapılan bu türbede Emir Karatekin dışında eşi de burada yatmaktadır. Bu türbe yıl içerisinde birçok ziyaretçisi gelmektedir. Sizinde yolunuz düşerse hem türbeyi hem de kaleyi ziyaret etmiş olursunuz.

Ayrıca şehre hakim bir tepede kurulan kale de çevre düzenlemesi burada piknik alanları açılmıştır.

Tuz Mağarası

Çankırı ilimize yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunan bu mağara görenleri hayrete düşürüyor. Burada tuz yatakları bulunmaktadır. Burada bulunan tuzu Hititler döneminde beri işletildiği tahmin edilmektedir.

Burada bulunan tuz yatakları ülkemizin en büyük tuz rezervine sahiptir. Burada açılan oyuklarla tuz elde edilir. İlimizde bulunan fabrikalara işlenmektedir. Ülkemize sanayi ve sofra tuzu olarak pazarlarda yerini almaktadır.

Bu tuz mağarasında sarkıt ve dikitlerle muazzam manzaralar oluşturmaktadır.  Bu tuz mağarası aynı zamanda bir şifa kaynağıdır. Astım hastaları için bulunmaz bir yerdir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü

Bayramören İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. Burada bulunan Melan Çayı üzerinde kurulmuştur. Yaklaşık 250 yaşında olan köprü Hayvan ve yayaların geçişi için büyük kolaylık sağlanmaktadır.

19. Yüzyılda yapıldığı düşünülen bu köprü yöre halkı tarafından kullanılmaktadır. Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü; 3.90 metre genişliğinde 4.40 metre uzunluğundadır.

Köprü en son 2002 yıllında orijinaline uygun onarımdan geçilmiştir. Yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret etmenizi öneririm.

Sakaeli Kaya Mezarları

Çankırı ilimizin Orta İlçesine bağlı Sakaeli Köyünde bulunur. il merkezine 72 km ilçe merkezine ise 8 km uzaklıkta bulunur. Roma ve Bizans dönemine ait olduğu söylenen bu mezarlar köylü halk tarafında çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

Yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip köyün tepesine yaslanmış oyuklar şeklindeki mezarları ziyaret ediniz. buradaki mezarlara uzaktan bakıldığında Peri Bacalarını andırmaktadır.

İndağı Kaya Mezarı

Çankırı İlimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler birçok iz bırakmışlardır. İlimizin Ilgaz İlçesine bağlı İnköy sınırında bulunan Salman Höyük’ünde oyuk şeklinde mezarlar bulunmuştur.

Bu mezarların Roma ve Bizans dönemlerine ait olunduğu söylenilir. Bu höyükler defineciler yüzünde çoğu bozulmuştur. Ayrıca bu bölgede kaya mezarın dışında ev, kilise, mağara vb. birçok kalıntı bulunmuştur.

Bunun dışında Bizans dönemine ait pişmiş topraktan eserlere de rastlanabilir. Burada bulunan höyükler başka amaçlar içinde kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde Kaya Mezarların bulunduğu yere gelip ziyaret edebilirsiniz. Ve ayrıca Bizans ve Roma dönemine ait yerleşim yerlerini de görebilirsiniz.

Balıklı Göl

Çankırı ilimizin Atkaracalar İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıpınar Köyünde Balıklı Göl bulunmaktadır. Bu balıklı göl’de asker balıklar diye tabir edilen balıklar yaşar. Bu balıklar vücutların her yerinde yara bulunmaktadır.

Bu yaraların sebebi şöyle rivayet edilmektedir. Eskide burada balıklar vardı. Fakat bu balıklar vücutlarında yara yoktu. Çanakkale savaşında bu balıkların sayısı azaldı gün geçtikçe savaş bitiminde bu balıklar geri döndü. Fakat geri döndüklerinde vücutlarında yaralar oluşmuştu.

Balıklar o günden sonra Asker balık tabiri kullanılmıştır. Buraya yaz mevsiminde birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle burada bulunan balıklar kutsal kabul edilmektedir. Özellikle ramazan ayında birçok kişi ziyarete gelir.

Ilgaz Doruk Mevkii

İlimizin Ilgaz ilçesi birçok yönüyle insanları büyülemektedir. İki ille sınırı bulunan bu doğa harikası Ilgaz doruk mevki her mevsimde farklı bir yönüyle ziyaretçilerine hizmet etmektedir. Kış ayında kış sporları birçok ziyaretçi buraya çekmeyi başarmaktadır.

Yaz mevsiminde ise doğa sporları ile burayı çekici hale getirmektedir. Ayrıca yaban hayatının zenginliğini de katmamız gerekir. Burada bulunan ve meşhur Ilgaz Doruk Oteli de konaklama hizmeti vermektedir.

Burada pistler ve mekanik tesislerde mevcuttur. Buraya gelen ziyaretçiler kışın gönüllerince kayabiliyorlar. Kuzey yamacında bulunan Kastamonu sınırında da aynı şekilde konaklama tesisleri mevcuttur.

1997 yıllında Bakanlar Kurulunun kararıyla turizm merkezi sınırları içerisine alıp kış sporlarında ülkemizin önemli bir kış turizm kenti olma özeliğini kazanmıştır.

Alpsarı Göleti

Çankırı ilimizin Korgun ilçesinde bulunur. il merkezine yaklaşık 22 km ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu gölet ilimizin en büyük göletti sayılır. Gölet yaklaşık 227.000 metre karelik bir alana sahiptir.

Alanın topografik yapısı nedeni ile gölet etrafı zengin bir bitki örtüsü ile kaplanmıştır.  İl özel idaresince çevre düzenlemesi yapılıp burada restoran, masabanklar, perguleler, bisiklet ve yürüyüş yolları, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu, yapay çim saha, kondisyon aletleri bulunmakta olup, ziyaretçiler gölette deniz bisikletleri ve teknelerle gezi yapabilmektedirler. Yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın.

Koca Meşe

Çankırı ilimizin Yapraklı ilçesine bağlı Karacaözü Köyünde bulunur. il merkezine 27 km uzaklıktadır. Karacaözü Köyü’nün yaklaşık 300 m. güneydoğusunda, dere yatağının kenarında yer almaktadır.

Ağaç ana gövdesinin yüksekliği dalları ile birlikte yaklaşık 15 metredir.  Gövdesinin içi boşaltılmıştır. 2006 yıllında tescillenip koruma altına alınmıştır.

Yaklaşık 500 yaşında olduğu söylenen bu ağaç dünyanın en yaşlı meşe ağaçları arasında yerini almıştır.  Görenleri hayrete düşüren bu ağaç gölgesinde yaklaşık 400 kişi oturabilir. Yolunuz düşerse mutlaka bu ağacı görün derim.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı Ilgaz Dağını kapsamaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkı her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içinde Baldıran vadisinde bulunan alabalık üretme istasyonu, gölet, piknik alanlı, kamp alanı ve kayak merkezi bulunmaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkında kayak, piknik, doğa yürüyüşü ve çadır ya da karavan ile kamp yapmak mümkün. Ilgaz Dağı Milli parkı kayak sezonunda yoğun ilgi görmektedir.

Çankırı Kırkpınar Yaylası

Çankırı ili, Ilgaz ilçe sınırında bulunan Kırkpınar Yaylası, 1800 metre yükseklikte bir rakıma sahiptir.

Hacı Murad-ı Veli Cami ve Türbesi

Çankırı ilimize yolunuz düştüğünde gezilecek yerler arasında bulunması gereken yerlerden biri de Eldivan ilçemize Bağlı Seydiköy de bulunan Hacı Murad-ı Veli Cami Ve Türbesidir.

Sultan Süleyman Camii

Çankırı ilimize geldiğinizde gezilecek yerler arasındaki not defteriniz de mutlaka bulunması gereken bir yer varsa o da en baştan Sultan Süleyman Camisi olması gerekir. Bu cami tarihi olarak çok önemli bir yere sahiptir.

Buğday Pazarı Medresesi

Çankırı il merkezinde Buğdaypazarı Camii avlusunda bulunan Buğday Pazarı Medresesi, 1700 lü yılların sonlarında Mustafa Hazım Efendi tarafından inşa edilmiştir.

Çankırı Evleri

Çankırı kent merkezinde bulunan Çankırı Evleri, İnşa tarihi kesin olmamakla birlikte ilk olarak 18. ve 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir.

Yapraklı Büyük Yayla

Çankırı ili, Yapraklı ilçe sınırında bulunan Büyük Yayla, 1600-1700 metre rakımlı yükseklikte harika bir görüntüye sahiptir.

12 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz