Çatladıkapı Sosyal Tesisleri

Çatladıkapı İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı bir semt ismidir. Bu semt ismi ile ilgili çok ilginç bir hikayesi vardır. Bunu aşağıda dile getirecem. Semtimiz Küçükayasofya mahallesinin sınırları içinde kaldığı söylenebilir.

Çatladıkapı – Fatih – İstanbul

Çatladıkapı Ahırkapı ve Kadırga semtleri arasındadır. Çoğu kişi bu semti bilmez. Biz toplum olarak biraz meraklı değiliz tarihe. İstanbul’da yaşayıpta bu semti bilmeyen birçok insan var. bu çok acı bir şey. Bende bilmiyorum. Bir arkadaşa ziyaret amaçlı gördüm. Ama İstanbul ilimiz kocam bir dünyadır. Her yerini bilek gerçekten zordur. Ama her köşesinin de bir cennet olduğunu da unutmayalım.

Çatladıkapı

Çatladıkapı  ismi nerede gelmiştir. Sorusuna dönersek. 1532 yıllında İstanbul ilimizde çok büyük bir deprem meydana gelmiştir. Burada meydana gelen depremde şehir resmen yıkıldı. Bizans dönemine ait surlarda büyük çatlaklar oluştu. Bu nedenle bu ismi almıştır.

Çatladıkapı -İstanbul

Bildiğiniz üzere Marmaray Projesinin kardeş bir projesi vardı neydi o tabi ki Avrasya tüneli vardı. İşte bu Avrasya tüneli Çatladıkapı semtimizde başlamıştır.

Çatladıkapı – Fatih

Çatladıkapı semtimiz her köşesinde tarihi yapı ve doğal güzellik görmek mümkündür. özellikle burada bulunan Çatladıkapı Sosyal tesisler çok ilgi görmektedir. Yolu düşenlerin nerdeyse herkesin uğradığı bir yerdir. Bu sosyal tesis 100 kişilik iki adet kışlık restaurant,100 kişilik kışlık kafeterya 150 kişilik yazlık teras restaurant, 300 kişilik yazlık teras kafeteryadan oluşmaktadır. Yolunuz düşerse uğrayın derim.

Çatladıkapı Sosyal Tesisleri

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here