Çaycuma

Çaycuma ilçesi Zonguldak ilimize bağlı 8 ilçesinde biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çaycuma Gezilecek Yerler

Zonguldak’ın İlçeleri

Çaycuma ismi Cuma günleri, Filyos çayı kenarında bir Pazar kurulmakta ve pazara gelen halk, zamanla “Çay’a Cuma’ya gidiyorum” şeklinde konuşur ve bu konuşma, günümüze, buranın isminin “Çaycuma” olarak gelmesini sağlar.

Çaycuma ilçesi 1944 yıllında ilçe statüsüne kavuşur.  İlçede 1970 yıllında kurulup daha sonra özeleştirip OYAK’a satan kağıt fabrakası bulunur. ilçemizde aynı zamanda Havaalanı bulunmaktadır. İlçemizin 2015 yıllı itibari ile nüfusu 91.190’dır.

Göz at ;

 1. Çaycuma Gezilecek Yerler
 2. Çaycuma Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Filyos Plajı
 4. Filyos Kalesi
 5. Filyos Antik Kenti
 6. Filyos Nerede, Nasıl Gidilir
 7. Çayır Köyü Su Mağarası
 8. Zonguldak Gezilecek Yerler
 9. Zonguldak’ın İlçeleri
 10. Zonguldak Gece Hayatı
 11. Zonguldak’da Gezilecek 10 Yer
 12. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 13. Zonguldak Otelleri ve Zonguldak Otel Fiyatları
 14. Ilıksu Kaplıcası ( Kozlu-Aşağıçayır Kaplıcası)
 15. Zonguldak Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 16. Filyos Nerede, Nasıl Gidilir
 17. Zonguldak Nerede?

Çaycuma Gezi Rehberi

Çaycuma Merkez

Çaycuma Köprüsü

İlçemize her gelen insanın burada Filyos çayı üzerinde geçmesi gerekir. bu tarih boyunca hep böyle olmuştur. Kayık ve sandallarla karşıya geçmeye çalışmışlarsa da pek başarılı olamamışlardır.

Ulaşım sıkıntıya girip her gün zorlaşmıştır.  Birçok kez ağaçtan köprü yapılmaya çalışıldıysa da bu köprü hep yıkılmıştır.  En son 1951 yıllında 255 metre uzunda 8.40 metre genişliğinde muhteşem bu köprü inşa edilir. Bu köprü ilçemiz için hayat ulaşımıdır.

Çaycuma Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Çayır Köyü Su Mağarası

İlçe merkezine 12 km uzaklığında Çayır köyünde bulunur. Mağaraya en fazla 15-20 metre ilerleyebilir. Daha ileri gitmek istiyorsanız bot giymeniz gerekir. Mağarada buz gibi soğuk su çıkıyor.

Mağara içinde sarkıt ve dikitlerden oluşmuş muazzam bir doğal güzellik vardır. Mağaranın önünde piknik alanı bulunur. Aynı zamanda burada alabalık tesisi de bulunur.

Buradaki alabalıkların tadı müthiş olup şifa niyetine yiyorlar. Bu kadar güzelliği barındıran bu mağaraya kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyorum.

Çayır Köyü Su Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Filyos Beldesi(Tios Antik Kenti)

İlçemizde bulunan bu antik kent önemli bir yere sahiptir. Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi farklı isimlerle anılan bu kent önemli bir tarihi kenttir. Şuan sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Fakat burada bulunan kentte gittiğinizde bir şey göremesiniz nedeni ise kent tamamen toprak altında kalmıştır. Burada yapılan büyük bir kazı sonucunda ilçemizin tarihi aydınlanacaktır.

Tios Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Filyos Kalesi

İlçemizde bulunan bu kale Antik dönemdeki yerleşim yerine yakın bir tepe üzerinde bulunur. Günümüzde kaleye ait duvarlar ve Roma döneminde kalan bir kule kalıntısı görebiliriz.

Kale duvarları 2003 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına almıştır. Yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

Filyos Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Filyos Ören Yeri

İlçemizde bulunan bu yer Romalılar tarafında yapıldığı bilinen yerleşim yeridir. Tarihi ve doğal güzelliği ile göz kamaştırmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse uğrayıp bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyiniz.

Filyos Ören yeri Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here