Çelikhan Şehir Merkezi

Çelikhan ilçesi Adıyaman ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır.

Çelikhan Gezilecek Yerler

Malatya ilimize ise 90 km uzaklıktadır. Fakat son yıllarda yapılan kara yolu ile bu uzaklık 40 km’ye düşmüştür. Buraya ulaşmak rahattır. İl merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşım yapmak mümkündür.

Adıyaman İlçeleri-Çelikhan

Çelikhan ilçemizin ilk ismi Komaşir’dir. Bu isim Kürtçe bir isimdir. Daha sonra Cumhuriyetin kurulması ile birlikte bu isim değiştirilip Çelikhan yapılmıştır.

Göz at ;

 1. Çelikhan Gezilecek Yerler
 2. Çelikhan İçmesi
 3. Çelikhan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Adıyaman Gezilecek Yerler
 5. Adıyaman’da Gezilecek 10 Yer
 6. Adıyaman Gece Hayatı
 7. Nemrut Dağı Milli parkı
 8. Adıyaman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 10. Adıyaman Otelleri ve Adıyaman Otel Fiyatları
 11. Adıyaman Üniversitesi
 12. Adıyaman Kalesi
 13. Adıyaman Müzesi
 14. Adıyaman Ulu Camii
 15. Besni Sugözü Mesire Alanı
 16. Sincik Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Kahta Gezilecek Yerler
 18. Çelikhan Gezilecek Yerler
 19. Gerger Gezilecek Yerler
 20. Adıyaman Gölbaşı Gezilecek Yerler
 21. Besni Gezilecek Yerler
 22. Sincik Gezilecek Yerler
 23. Tut Gezilecek Yerler
 24. Samsat Gezilecek Yerler
 25. Karakuş Tümülüsü
 26. Cendere Köprüsü
 27. Çat Barajı
 28. Çelikhan İçmesi
 29. Altınlı köprü
 30. Oturakçı Pazarı
 31. Gümüşkaya Mağarası
 32. Pirin Ören Yeri
 33. Safvan Bin Muattal Türbesi
 34. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
 35. Gerger Kanyonu
Çelikhan Nerede

İlçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. Bu topraklarda birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler birçok tarihi yapı bırakmışlardır. Bu tarihi yapılara geçmeden önce ilçemizin ilçe olma statüsüne gelinceye kadarki aşamaları Kronolojisi ile birlikte vermeye çalışacağız.

Çelikhan da Genel Görünüm

1927: Bu tarihte ilçemiz Akçadağ İlçesine bağlı bir köy olmuştur.

1931: Bu tarihte Çelikhan bucak olarak kurulmuştur.

1934:  Bu tarihte Çelikhan ilçemizde halk arasında Mıtık adında bulaşıcı bir hastalığa yol açmaktadır.

1954: Bu tarihte Çelikhan ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. Daha sonra yeni bir kanunla Besni, Gerger, Gölbaşı ve Kahta ilçeleriyle birlikte kurulan Adıyaman iline bağlanmıştır.

1969: Bu tarihte ilçemizde büyük bir deprem yaşanmıştır. Birçok insanımız hayatını kaybetmiştir.

Çelikhan Şehir Merkezi

İlçemize bağlı 1 kasaba, 17 köy ve buna bağlı 21 mezra bulunmaktadır.

Çelikhan Hangi Şehirde

İlçemizde bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik.

Beypınarı Mesire Yeri: İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan bu mesire alanına kavuşunca burada serin bir hava ve soğuk bir su ile karşılaşıyorsunuz. Birde söğüt ağaçların size kollarını açıp gölgeliklerine çağrılması da ayrı bir lezzettir. Burada sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz. İlçemizin içme suyu da burada temin edilmektedir.

Beypınarı Mesire Yeri

Zerban Suyu:  İlçe merkezine bağlı Pınarbaşı Kasabasındadır. Bu suyun olduğu yerde piknik alanları vardır. Buraya çevre il ve ilçelerde birçok insan görmek mümkündür. bu suyun yöre halkı için önemli bir yeri vardır. Ayrıca bu su yöre halkı için kutsal sayılır. Zerban adında birde köyde türbe bulunur.

Zerban Suyu

Havşeri Pınarı:  İlçe merkezine bağlı Pınarbaşı Kasabasında bulunur. Yerin altında çıkan buz gibi bir sudur. Aynı zamanda burada günübirlik için piknik alanları bulunur. Havşeri Soğuk suyu ile birde Söğüt ağaçların oluşturmuş olduğu gölgelikleri insanları buraya çekmektedir.

Havşeri Pınarı
Havşeri Pınarı

Jari Yaylası: İlçemizin Güneyinde bulunan Akdağın 2550 metre yüksekliğinde bulunan bu yayla ilçemiz için çok önemlidir. Özellikle yaylada bulunan Jari suyu ilçemizin en soğuk suyudur. Sadece bu suyu içmek için bile insanlar buraya geliyor. Yaz mevsiminde buraya gezmeye gelirler. Ulaşımı sıkıntılıdır. Buraya araba ile çıkmak çok zordur. Ancak yaya yada binek hayvanla gidilebilir. burada yatıya kalınabilir. Gece orası çok güzel olmaktadır.

Jari Yaylası

Koyunpınarı Yaylası: İlçe merkezine bağlı Korucak köyünde bulunan Tucak Dağının 2000 metre yüksekliğinde bulunur. Bu yayla özellikle yaz mevsiminde Malatyalıların sık uğradıkları yerdir. Yaylada günübirlik piknik alanı ve dinleme yerleri bulunur. Ayrıca bu yaylada vila tipi evler bulunur. Yaz mevsiminde dinlenmek için bulunmaz bir yerdir.

Koyunpınarı Yaylası

Çat Barajı: İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan bu baraj hiçbir atık su bağlantısı yoktur. Bu yüzden suyu çok temizdir. Üzerinde alabalık tesisleri bulunur. Burada yenilen balıkların tadını başka hiçbir yerde bulamasınız. Barajda bulunan en önemli özelik ise Suyun üzerinde yüzen adaların olmasıdır. Bahar mevsiminde eriyen kar sularlı ile birlikte Baraj suyu hareketlenmektedir. Suyun hareketi ile birlikte ufacık adalar suyun üstünde yüzmektedir. Bu manzara hiçbir yerde bulamazsınız. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Çat Barajı
Çat Barajı Yüzen Adalar

Çelikhan İçmesi: İlçemizde bulunan bu suyun ilçe merkezine 19 km uzaklıktadır. Buraya yaz mevsiminde binlerce insan akmaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. bu suyun şifa olduğunu söyleyebiliriz. Hatta biz değil uzmanlar söylemektedir. İçme suyu İstanbul üniversitesi İstanbul tıp fakültesi tıbbi ekoloji ve hidro klimatoloji kürsüsünün 23.11.1981 tarih ve 1008/81 sayılı yazıda verilen rapor da şu hastalıklara şifa vermektedir. mide, bağırsak, sara kesesi hastalıkları, mide asidiyle ilgili rahatsızlıklar, hazım bozuklukları, gastrit ve ülser hastalıkları, ülser ameliyatı sonrası bakımlar, ishal ve kabızlık, karaciğer ve safra kesesine bağlı iltihap ve yetmezlik rahatsızlıkları, safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetlerin tedavisi, şişmanlık, gut ve diabet, böbrek taşları ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesi.

Çelikhan İçmesi

Sonuç olarak bu şirin ve aynı zamanda doğal yapıları olarak zengin olan bu ilçemize yolunuz düşerse bu doğal güzellikleri ziyaret etmeden dönmeyiniz. Çelikhan suyundan da içmeyi ihmal etmeyiniz.

Çelikhan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz