Cengiz Aytmatov'un Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
Cengiz Aytmatov'un Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Türk Dünyası’nın popüler yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov hakkında kısa bilgi verip daha sonra mezarı nerede olduğu ve buraya nasıl gidileceği konusunda size bilgi sunmaya çalışacağım. Umarım memnun kalırsınız.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 30 km kadar uzaklıkta yer alan Ata-Beyit Anıtı, Kırgızistan tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Bizim için Çanakkale şehitliği veya anıtları ne ise Kırgızlar içinde Ata-Beyit Anıtı odur.  Kırgızistan Sovyetler Birliğine katıldıktan sonra Sovyet Rusya tarafında Kırgızistan’da yaşayan Turancıları(Aydınları) Kireç kuyularına atıp hayatlarını yok etmiştir. Burada çok sayıda aydın hayatını feci şekilde kaybetmiştir. Bu aydınların içinde Cengiz Aytmatov’un babası da yer alıyordu. Bu olay sonrasında burada bir anıt mezar ve müze inşa edildi. O günden sonra Kırgız halkı için önemli bir yer oldu. Kırgız ünlü yazar Cengiz Aytmatov vasiyeti üzerinde hayatını kaybedince burada defnedilmiştir.

Cengiz Aytmatov Kimdir?

Cengiz Aytmatov, Ülkenin kuzeyindeki Talas eyaletine bağlı Şeker köyünde 12 Aralık 1928 tarihinde dünyaya geldi. Yazarlık çalışmaları dışında ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’da büyükelçi olarak görev yapmıştır. Bunun dışında Aytmatov, AB, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini de yapmıştır. Ünlü yazar Türk ve Dünya edebiyatına çok sayıda eser kazandırmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı (Son romanı – 2007)
 2. Darağacı – Dişi kurdun Rüyaları (1988)
 3. Gün Olur Asra Bedel (1980)
 4. Fuji-Yama, Fuji Dağının Tepesi 1973)
 5. Beyaz Gemi (1970)
 6. Selvi Boylum Al Yazmalım , (1970)
 7. Elveda, Gülsarı! (1966)
 8. Dağlar ve Steplerden Masallar (1963)
 9. İlk Öğretmenim (1962)
 10. Cemile (1958)
 11. Yüzyüze (1957)
 12. Zorlu Geçit (1956)
 13. Toprak Ana
 14. Cengiz Han’a Küsen Bulut
 15. Çocukluğum
 16. Kızıl Elma (Hikaye)
 17. Hiroşimalar Olmasın
 18. İlk Turnalar
 19. GülSarı
 20. Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek
 21. Sultan Murat
 22. Dişi Kurdun Rüyaları
 23. Kassandra Damgası (2013)

Ünlü yazar, böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi için gittiği Almanya’da hayatını kaybetmiştir.(10 Haziran 2008’de 79 yaşında) vasiyeti üzerinde ise aydınların kireç kuyularında can verdiği Ata-Beyit mezarlığında defnedilmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu mezarlığı ve mezarlığın yanında bulunan müzeyi ziyaret edin.

Ata-Beyit Mezarlığı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ata-Beyit Mezarlığı veya Anıttı, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 30 km kadar uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ülkemizden Bişkek’e ulaşılır. Buradan kara yolu ile Ata-Beyit Mezarlığına ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here