Isparta Çeşnigir Paşa Camii Nerede?, Nasıl Gidilir?

Sizinle bugün yine maneviyat kokan bir şehre yolculuk yapacağız. Şehre vardığımızda gül kokusu ile kendimizden geçtiğimiz Isparta İlimizin Eğirdir ilçesine bağlı Barla köyünde hizmet vermekte olan Çeşnigir Paşa Camisi ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Çeşnigir Paşa Camisi Nerede
Çeşnigir Paşa Camisi minaresi

İlimizde bulunan bu cami Barla Kasabasına bağlı Orta Mahallede bulunur. Bu cami Çeşnigir Sinan Paşa tarafında inşa edilmiştir. Cami üzerinde bulunan kitabesine göre 1376 yıllında inşa edilmiştir.  Bu tarih ilimizin Osmanlı devleti idaresine geçmeden 6 yıl öncesine aittir. Cami tuğla, toprak ve ahşaptan yapılmıştır. Cami 1878 yıllında özgünlüğünü koruyarak onarımdan geçirmiştir. Caminin duvarları kiremitli hale getirilmiştir. Cami Cumhuriyet dönemine kadar dimdik ayakta durmayı becermişti. Fakat iklimsel şartlar ve yılların vermiş olduğu tahribat camiyi iyice yıpratmıştı. Cami Cumhuriyet döneminde tekrar onarıldı. Caminin kapısının sol tarafında gömülü bir mezar bulunmaktadır. Bu mezar kitabesine göre 1392 yıllında gömüldüğü anlaşılmaktadır. Mezarın üzerinde Hafız Tuti’i Karamani ibaresi görülmektedir. Mezarda yatan bu kişi yöre halkı için önemli biri olduğu söylenilir.

Çeşnigir Paşa Camisi içinde bir görüntü
Çeşnigir Paşa Camisi içinde bir görüntü

Sonuç olarak yöremizde bulunan birçok tarihi yapı ile birlikte tarihi Camilerde mevcuttur. Bu tarihi yapıları görmenizi öneririz.

Isparta Çeşnigir Paşa Camii Nerede?

Isparta Çeşnigir Paşa Camii, Isparta İlimizin Eğirdir ilçesine bağlı Barla köyünde bulunur. Isparta il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur.

Isparta Çeşnigir Paşa Camii Nasıl Gidilir?

Eğirdir ilçemize geldikten sonra Barla köyüne giden dolmuşlarla ulaşılabilir. Ya da şahsi aracınızla buraya ulaşabilirsiniz.

Isparta Çeşnigir Paşa Camii Nerede?, Nasıl Gidilir?
Isparta Çeşnigir Paşa Camii Nerede?, Nasıl Gidilir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here