Çiftlikköy

Çiftlikköy ilçesi Yalova ilimizin 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklığındadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan arabalarla ulaşılabilir.

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

İlçe şehir merkezine yakın olduğundan dolayı ulaşımı da rahattır. İlçe diğer önemli il ve ilçelerle komşu olduğundan dolayı önemli bir yere sahiptir.

Yalova’nın İlçeleri

İlçemizin bilinen ilk adi Pylai’dir. bu isim tarih boyunca kullanılmıştır. İlçemiz Roma dönemin en önemli krallarında Constantinus’in annesi Helena’nın doğduğu ve adını verdiği Helenopolis Şehri’nin bulunduğu yer olduğundan tarih açısından aslında önemli bir yerdir.

Göz at ;

 1. Çiftlikköy Gezilecek Yerler
 2. Çiftlikköy Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Yalova Gezilecek Yerler
 4. Yalova’da Gezilecek 10 Yer
 5. Yalova’nın İlçeleri
 6. Yalova Gece Hayatı
 7. Yalova Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Yalova Termal Otelleri ve Yalova Termal Otel Fiyatları
 9. Yalova Otelleri ve Yalova Otel Fiyatları
 10. Sudüşen Şelalesi
 11. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Yalova Atatürk Köşkü
 13. Çınarcık Gece Hayatı
 14. Çınarcık Otelleri ve Çınarcık Otel Fiyatları

Çiftlikköy adını ise buraya gelen Atatürk tarafında verilmiştir. Ondan önce kadı çiftliği olarak bilinirdi. Buraya ziyaret eden M.Kemal buraya bu ismi vermiştir. İlçemize bağlı 9 köy 1 belde bulunur. İlçemizin 2015 yıllında itibaren nüfusu 34.094’dır.

İlçemizde Yalova’nın kalbi sayılır. Çünkü birçok sanayi kuruluşu burada bulunmaktadır. ilçe genelde yaz mevsiminde turizm sebebi ile nüfusu baya artmaktadır.

Çiftlikköy-Sultaniye Köyü

Çiftlikköy’de Gezilecek Yerler

Taşköprü: İlçemize bağlı tek beldesi olan Taşköprü beldesinde bulunur. Bu beldemizin ismini almıştır. Kesin tarihi ve kim tarafında yapıldığı bilinmiyor. Yaklaşık 400 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Köyün kuzeyinde akan bir derenin üzerinde inşa edilmiştir. 1993 yıllında tescillenmiştir.

Taşköprü

Çeşme Pırlanta Plajı: İlçemizde bulunan bu plaj sahilde bulunan pırlanta gibi parlayan kumunda almıştır. Burası kum, deniz ve güneşin tam anlamı ile buluştuğu yerdir. Plaj yaz turizminde ilçeye önemli katkı sağlamaktadır. Ayrıca plajda Denizin sığ ve kum olması ve sürekli rüzgar alması bu plajı yerli yabancı windsurfçülerin uğrak yeri haline getirmiştir.

Pırlanta Plajı

Kara Kilise: İlçemizin Başkent 1 sitesi içinde şu an sadece kalıntıları bulunan Helenopolis’ten kalma Kara Kilise adında çok eski bir kilise bulunuyor. Bu kilise daha önce Roma imparatorluğu tarafında hamam olarak kullanılmış daha sonra kiliseye çevrilmiştir. Bu tarihi kilise günümüzde baya tahrip olmuştur. Kilise duvarları üzerinde birçok figür bulunuyormuş fakat günümüzde bu figürler görünmüyor ve fark edilmiyor. Burada yıllar önce kazı çalışmaları yapılmış burada bulunan tarihi kalıntıları İstanbul Müzesine götürüp orada sergilenmiştir.

Kara Kilise

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz