Çin'de Gezilecek 10 Yer

Çin, Dünyanın halen en fazla sırrı barındıran ülkelerinden birisi olarak addediliyor. Ülkemize uzaklığı ve vize istemesi nedeniyle çok gidilen ülkelerden birisi değildir.

Çin Gezilecek 10 Yerler

Doğu Asya’nın en büyük ülkesi olan Çin, büyüleyici bir ülkedir. Çin’e olan ilk ziyaretlerini yapan ziyaretçiler genellikle daha büyük şehirlere giderler.

Göz at ;

  1. Pekin Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Çin’de Gezilecek 10 Yer
  3. Çin Nerede?
  4. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Büyük şehirlere gidenler bile yeme içme noktasında sıkıntı yaşadıklarını defaatle duymamıza rağmen, yinede gidenler mutlaka bu ülkeye gitmelisiniz lafını söylerler. Sizde Çin’e geldiğiniz zaman aşağıdaki mekanları mutlaka görmelisiniz.

10Kunming

Kunming, Güneybatı Çin’in ekonomik, ulaşım, sanayi ve kültür merkezidir. Çin’in tüm büyük şehirlerinden ve Vietnam’tan demiryoluyla bağlantılıdır. Ilıman iklim, yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için iyi bir yerdir. Büyük oranda güzel iklimi nedeniyle, turistlerin ilgisini çekmektedir.

9Jiuzhaigou

Jiuzhaigou Vadisi, birçok şelale nedeniyle bir peri alanı olarak tanımlanmıştır; karla kaplı karst dağları ve mavi, turkuaz ve yeşil renkli gölleri vardır ki çok berraktır hepside. Dev pandaların habitatları burası olmasına rağmen onları çok sık göremezsiniz.

8Hangzhou

Doğal manzaraya sahip olan Hangzhou ve Batı Gölü, sayısız şair ve sanatçı tarafından ölümsüzleştirilen bir yerdir. 13. yüzyılda Marco Polo, şehri dünyadaki en güzel ve görkemli şehir olarak tanımlamıştır. Hangzhou’nun en ünlü yeri olan West Lake, yol kenarları ile ayrılmış büyük bir göldür. Dinlenmek ve maneviyata yönelik antik binalar ve bahçeler ile kaplıdır. Ziyaretçiler burada ayrıca pagoda, tapınak, yürüyüş yolu ve çay çiftliği bulacaklar.

7Yangshuo

Yangshuo, bir zamanlar sırt çantalı gezginler için ucuz fiyatları ve atmosferi nedeniyle çok ünlüydü. Ancak bugün güzel manzarası ve karst dağlarının tadını çıkarmak için her tür turisti çekmektedir. Yangshuo, Li Nehri’nde yavaşça dolaşmak için Guilin’e bir günlük gezi yapmak için de iyi bir yerdir. Birçok ziyaretçi burada bisiklet kiralamaktadır.

6Lhasa

Lhasa, Tibet’in en önemli şehirlerinden biridir ve 3,500 metreden (11,500 feet) dünyanın en yüksek yerlerinden biridir. Lhasa, Çin ile çok kaynaşmasına rağmen kültürünü korumayı başarmıştır. Dalai Lama’nın eski evi olan Potala Sarayı’nın evi, 360 yıldan uzun bir süre önce Kızıl Tepede inşa edildi. Dalai Lama’nın yaşadığı Beyaz Saray’dan ve dini araştırmanın yapıldığı Kızıl Saray olmak üzere iki kısımdan oluşur. Başka bir saray ise Lhasa Norbulingka’dır, 1755 yılında yaptırılmıştır. Sürgününden önce Dalai Lama’nın yazlık sarayıydı.

5Xi’an

Xi’an, bir zamanlar Avrasya’daki birçok ülke arasında ticaret yapan vazgeçilmez ipek yolunun başlangıcıydı. Aynı zamanda on bir hanedandan bazıları için imparatorluk koltuğundaydı, Çin’in 1000 ile MS 1000 yılları arasındaki birleşmesinden önce, Çin’in Dört Büyük Anıt Başkentinden biriydi. En ünlü gezilecek yerleri, Çin’in ilk imparatorunun mezarının koruyucusu olan, yeni keşfedilen Terracotta Ordusudur. Xi’an, 12 km’den (8 mil) uzunluğunda 14. yüzyıldan kalma surlara sahiptir.

4Shanghai

Doğu Çin Denizi ve Yangtze Nehri ağzında bulunan Şanghay, Çin’in en büyük şehri ve en gelişmiş şehridir. Siluetinin gökdelenlerin doldurduğu şehirde alışveriş merkezleri, lüks oteller ve prestijli sanat merkezleri yan yana yükselmektedir. Şanghay’daki şehir geceleri, parlak neon tabelaları, hareketli sokakları ve sayısız işi olan Çin şehirlerinin batı görünümünü temsil etmektedir. Bir gezintiye çıkmak için en popüler mekan, Şangay’ın Huangpu Nehri boyunca uzanan nehir kıyısı olan Bund’dur.

3Great Wall of China (Çin Seddi)

Çinlilerin zamanında Türk akınlarından korunmak için savunma amaçlı yaptıkları harika duvardır. Çin Seddi, çeşitli hanedanlar tarafından farklı zamanlarda inşa edilen ve sonradan birleştirilmiş bir seddir. 2000 yılı aşkın bir geçmişi olan Seddi’nin uzunluğu yaklaşık 8,800 km’dir (5,500 mil). Dünyadaki en uzun yapay yapıdır. Çin Seddi’nin ziyaretçiler tarafından ilginç bulduğu birkaç bölüm var. Badaling, duvardaki en popüler bölümdür. Pekin’e yakın olması nedeniyle kolayca erişebilir ve tırmanabilirsiniz.

2Hong Kong

Çin’in güneydoğu kıyılarında bulunan Hong Kong, Çin kültürünün, İngiliz sömürge etkilerinin ve modern yüksek teknoloji birleşiminin bir araya geldiği, parlayan, dünya çapında bir ticaret merkezidir. Hong Kong, dünyanın en yüksek gökdelenlerin var olduğu ve en yoğun nüfus yoğunluğunu içeriyor olsa da, yeşil alanlar, dağ manzarası ve plajlarıda çokca vardır. Görülebilecek yerlerden bazıları, göz kamaştırıcı gökdelenlerle gece görülen ünlü Victoria Limanı’nı ve kentin nefes kesen manzaralarını sunan Hong Kong’un en yüksek noktası The Peak’ı içermektedir.

1Beijing

Çin’in başkenti ve açık ara en fazla ziyaret edilen şehridir. Tarihi 3000 yılı aşkın bir süreden fazla olan ve hala içinde çokca sırların bulunduğu bir şehirdir. Kentin diğer adı ise Pekin’dir. Şehir, Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir, Çin Ulusal Müzesi ve Eski ve Yeni Yaz Sarayları’nı barındırmaktadır. Çin tarihinin bahçelerinde, antik mimari ve Çin kültürünü gözlemlemek için ideal bir şehirdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here