Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ilimizin Tarsus İlçesinde bulunan Cumhuriyet Alanı ve Antik Cadde hakkında sizi bilgilendirip gözlemlerimizi aktarmak istiyorum.

Mersin Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde

Mersin ilimiz daha önceki yazılarımızdan da belirttiğimiz  gibi birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlere ait birçok eser bulunmaktadır. Bu eserlerden birçoğu daha aydınlatılmayı bekliyor. Bunlardan biri de 1993 yıllında yapılan yol çalışmaları sırasında Cumhuriyet Alanında bulunan Antik Cadde mekanıdır. Burada tesadüfen yol çalışması sırasında adeta bir antik kent bulunmuştur. 7  metre genişliğinde bulunan bu caddenin 2 metre genişliğinde taşlar bulunmuştur. Bir cadde boyunca bulunan bu taşlar  yılların eskitmesi ile orjinaliğini yitirmiştir. Ancak antik çağ da kalma eser olduğu da anlaşılmaktadır.  m.s  2. Yüzyıla ait bu yapı tek odalı bir eve de rastlanmıştır. 2001 yıllında Tarsus Müzesi ve Selçuklu Üniversitesi girişimi ile bu bölgede birçok kazı çalışması yapılmıştır. burada Antik Çağa ait birçok tarihi kalıntı bulunmuştur. 2001 yıllında bu bölgede yapılan kazı çalışmaların tamamlandığını duyurdular. Ayrıca bu bölgede bulunan bazı tarihi kalıntıları Tarsus Müzesinde sergilendiğine şahit olduk. Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka bu alana gelip bu tarih yapıları görüp incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde Nerede?

Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde, Mersin ilimizin Tarsus ilçe merkezine bağlı Kızılmurat Mahallesinde bulunur.

Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Alanı Ve Antik Caddesine ulaşmak için ilk başta Tarsus ilçesine ulaşmak gerekir. İlçe merkezinde de özel halk otobüsleriyle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here