Cumhuriyet Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı
Cumhuriyet Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı

Türkiye Devletin Yönetim şekli Cumhuriyettir sözü belki binlerce hatta milyonlarca kez duymuşuzdur. Peki Cumhuriyet nedir? sorusuna cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım beğenirsiniz.

Yaşadığımız topraklar yıllarca farklı devletler ve imparatorluklar tarafında kullanıldı. Fakat 29 Ekim 1923 tarihinde Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ilan etti. Ülkemizin o tarihten beri yönetim şekli Cumhuriyet olmuştur. Peki nedir Cumhuriyet derseniz işte cevabı;

Cumhuriyet; halkın egemenliğine dayanan yönetim şeklidir. Bir yönetim sistemidir. Burada halk kendine tanınan oy hakkı ile ülke yönetimini seçer. Bu Cumhuriyet sayesinde olmaktadır. Seçimlerle birlikte yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşan bir sistem orta çıkmaktadır.

Cumhuriyet ve Demokrasi aynı kavramlar değildir ve aynı zamanda aynı anlamlara da gelmemektedir. Cumhuriyet bir yönetim sistemidir. Demokrasi ise Cumhuriyet sistemin bir sonucu olarak değerlendirebilirler. Fakat günümüzde ikisi de aynı anlamda kullanılmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz