Çüngüş Nerede

Çüngüş İlçesi iki dağ arasında kurulmuş yeni bir ilçemizdir. İlçemizin insanları çalışkanlığı ve misafirperverliği ile bilinir. Burada bulunan insanlarımızın çalışkanlığını belirtmek için bir Atasözü bile üretmişler.  Bu atasözü şöyledir. Çüngüş’ün topalı Bağdat’a gider sözü meşhurdur. Çüngüş halkı ekmeğini taştan çıkarır sözü de meşhurdur.

Çüngüş Nerede

Çüngüş ilçesi Diyarbakır ilimizin 18 ilçesinden biridir. İlçemiz İl merkezine yaklaşık 117 km uzaklığındadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Çüngüş ilçemiz ismi Ermenice bir isim olup Çoban Aldatan kuş anlamında kullanılmıştır. Ermeni kaynaklarda ‘Çınkuş’ olarak geçer.

Çüngüş

Çüngüş ilçesi Diyarbakır ile Elazığ illerimizin arasında kalmıştır. İlçemiz 1934 yıllına kadar Elazığ’a bağlı bir köy iken daha sonra siyasi nedenlerden dolayı buradan ayrılıp Diyarbakır’a bağlanmıştır. 1956 yıllında ilçe olmuştur.

Çüngüş Gezi Rehberi

Çüngüş

İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. fakat ilçemizde tarihi yapılar pek yoktur. İlçemizin ekonomisi de tarım ve hayvancılığa dayanır. Son Yıllarda yapılan Karakaya Barajı sayesinde ilçemize renk gelmiştir. İlçemiz barajla birlikte yükselişe geçmiştir. Çüngüş ilçemizin en önemli suyu Çüngüş Deresidir.

Karakaya Barajı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here