Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Eskişehir ilimizin merkezinde bulunan ve birçok kültüre ev sahipliği yapan Dağlık Frigya Porsuk Vadisi ile ilgili topladığımız bilgileri ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza aktaracağız.

Dağlık Frigya Porsuk Vadisine Nasıl Gidilir
Dağlık Frigya Porsuk Vadisine Nasıl Gidilir

Eskişehir Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Bu vadi Eskişehir, Kütahya ve Afyon ilerimizin arasında kalan evler, kayalar ve kaleleri oyularak ve içinde yaşadıkları yerdir. Bu vadi yaklaşık 3000 yıl önce Frigyalıların hakimiyetinde olan enfes bir kent. Bu kent isminde olduğu gibi  yüksek dağlık bir yer olarak algılamayın. Zira burası öyle aklımıza getireceğimiz dağ falan bulunmaz. Burası düz bir alan. Frigyalıların buraya vadi demesinin sebebi kültürlerinden dolayıdır. Antik çağlardan beri çevresindeki yerleşimlere hayat veren doğa güzelliği ve toprağın bereketiyle bilinen bu yerde vadi boyunca termal kaynak sularıyla ziyaretçilere şifa kaynağı olmuştur. Bu bölgede Bizans, Roma ve Frigya dönemine ait anıtsal ve kayalıklar mevcuttur. Bunlardan birkaç tanesini sizinle paylaşmak istedik. Bunlar: Uluçayır Köyü, Çatal Kaya,Gökçekısık, Yenisofça, Kilisekaya vb. ayrıca burada doğa yürüyüşleri ve at turları da yapılmaktadır.

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi Nerede
Dağlık Frigya Porsuk Vadisi Nerede

Sonuç olarak bu doğa harikası ve her karış toprağında tarih bu kentimizi not defterimize kaydedip en kısa zamanda uğramanızı tavsiye ederiz.

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi
Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi Nerede?

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi, Eskişehir kent merkezine bağlı  Karaalan Köyünde bulunur.

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi Nasıl Gidilir?

Merkezde bulunan Karaalan köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here