Darmstadt Hakkında Bilgi
Darmstadt Hakkında Bilgi

Darmstadt, Almanya‘nın merkezinde büyük bir şehirdir. Daha doğrusu, Hessen eyaletinde, Ren nehrinin biraz doğusunda yer almaktadır. Darmstadt’ta yaklaşık 160.000 kişi yaşamaktadır. Böylece Frankfurt am Main, Kassel ve Kassel’den sonra Hessen’in dördüncü büyük şehridir. Darmstadt’ın güneyinde, bir dağ silsilesi olan Oden Ormanı başlar.

Darmstadt, Orta Çağ’ın başlarında Darmundestat olarak kurulmuştur. Bu isim Darimund adında bir Asilzadeye ait. Ama aynı zamanda Tor için eski Almanca “darre” ve koruma için “Mund” kelimeleriyle de ilişkili olabilir.

Darmstadt Hakkında Bilgi
Darmstadt Hakkında Bilgi

1567 yılından itibaren Darmstadt, Hessen’in bir bölümünün başkentiydi. Roma İmparatorluğu’nda bu bölgeye Landgrafschaft Hessen-Darmstadt adı verildi. Napolyon döneminde Hessen büyük dükalığı oldu. Önce Alman Konfederasyonuna, sonra da Alman İmparatorluğu’na aitti. Bu bölge, Hessen Halk Devleti olarak biliniyordu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Prusya Hessen-Nassau bölgesi ile yeni bir federal devlet olarak birleştirildi. Aynı zamanda Mainz bölgesini Rheinland-Pfalz’a kaybetti.

Darmstadt, Almanya’da kimya endüstrisi ve araştırma için önemli bir yerdir. Darmstadtium adında yapay bir kimyasal element bile var. İlk olarak 1994 yılında Darmstadt’ta üretildi. Darmstadt merkezli şirket Merck, Almanya’da uyuşturucu olarak kokain satan ilk şirketlerden biriydi.

Frankenstein Kalesi de Darmstadt’ın hemen dışında yer almaktadır. Yazar Mary Shelley’e Frankenstein Romanlarına ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz