İstanbul Deniz Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İstanbul ilimize bağlı Beşiktaş ilçesinde bulunan bu müze Türk tarihi açısında bir dönüm noktasıdır. Bu müze Türkiye’de açılan ilk deniz ve askeri müzedir. Ayrıca dünyada da koleksiyon ve çeşitliliği bakımında sayılı müzelerden biridir.

Müzenin girişi

Müze 1897 yılında, dönemin Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleri, Miralay (Albay) Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku’nin çalışmaları sonucu Tersane-i Amire’de (Osmanlı Devlet Tersanesi Kasımpaşa, İstanbul’da) küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” adı altında kuruldu.  1914 yıllında Bahriye Nazırı olan Cemal Paşa ve ressam Ali Sami Boyar katkıları müze genişletildi.  1945 yıllında başlayan 1. Dünya savaşı sebebi ile buradaki eserlerin güvenliği için müze Konya ilimize taşındı. Savaş sonucunda müze tekrar İstanbul’a taşındı. Müze o zaman Dolmabahçe Cami Külliyesi’ne taşındı. 1948 yıllında hizmette açıldı. 1961 yıllında bugünkü yerine taşındı.

Mustafa Kemal Paşa’nın kayıkları

Ana sergi binası 3 katlı olup 1500 metre karelik bir alana sahiptir.  binada 4 büyük salon 17 sergi odası bulunmaktadır. her odaya farklı bir isimle anılmaktadır. Müzede 20 binden fazla eser bulunuyor. Bu müzede ayrıca 4 ana galeri, çocuk odaları, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 fuaye ve 2 farklı sanat galerisi bulunur.

Değişik dönem deniz bayraklı pano

Deniz ve askeri tarihimizi anlatan bu müze maalesef yeterli derecede ilgi görünmüyor. Çok kişi gitmiyor sebebi ise çok tanınmaması ve yeteri derecede reklamı yapılmıyor. Her gün Beşiktaş ilçemize binlerce insan gidiyor. Bunlar çoğu müze önünde geçiyor. Size tavsiyem bu müzeyi uğrayın zaten uğradıktan sonra ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Müzede dikkatinizi çekecek o kadar çok eser var ki bu eserleri incelerken aynı zamanda eğlenme fırsatı da buluyorsunuz.

Açık havada sergilenen çeşitli gemi silahları

İstanbul Deniz Müzesi Nerede

Deniz Müzesi Beşiktaş sahilinde bulunan  Başbakanlık Ofisi ve Shangri-La Otelin hemen yanında

İstanbul Deniz Müzesi Nasıl Gidilir

Anadolu yakasından gelecekler için Kadıköy ve Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a gelip burada kısa bir yürüyüş yolu sonunda ulaşılır.

Metrobüsle gelecekler için Zincirlikuyu Durağı’nda inip, Beşiktaş’a giden otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak ulaşabilir.

İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret Saat ve günleri

pazartesi günü ve özel günler  hariç hafta içi 09:00 – 17:00, hafta sonu 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkin Giriş Ücreti: 7,5 TL

Öğrenci Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ayrıca Diğer Ücretler:

Fotoğraf Çekim Ücreti: 15 TL

Video Çekim Ücreti: 30 TL

Sesli Rehber Ücreti: 18,7 TL (Türkçe, Almanca, Japonca, İngilizce, İspanyolca, Arapça)

Mİstanbul Deniz Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here