Dereli

Dereli, Giresun iline bağlı bir ilçedir. Dereli ilçesi Giresun il merkezine 32 km uzaklıkta yer almaktadır.

Dereli Gezilecek Yerler

Dereli ilçesi sınırları içinde bulunan yaylaları ile ön plana çıkmaktadır. İlçe doğal güzelliği yanı sıra tarihi yapılara da sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Meryem Ana Manastırı

Dereli ilçesine bağlı Hisar Köyünde yer almaktadır. Meryem Ana Manastırı; üç tarafı 100 metrelik uçurum ile kaplı bir kaya üzerinde yer almaktadır.

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen kilisenin Hıristiyanlığın ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Manastır günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır.

Kuşluhan Kalesi

Dereli ilçesine bağlı Kuşluhan Köyünde yer almaktadır. Şebinkarahisar- Giresun karayolu üzerinde bulunan Kuşluhan Kalesi; Cenevizliler tarafından kervan yolu üzerinde geçen kervanları korumak amacıyla yapılmıştır. Küçük bir kale olan Kuşluhan Kalesinde Aksu Deresinin manzarasını izleyebilirsiniz.

Bektaş Yaylası

Dereli ilçe merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Temiz havaya sahip Bektaş Yaylası her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır.

Bektaş Yaylasında doğa yürüyüşüne uygun parkurlar, konaklama tesisleri ve elektrik, su, telefon gibi her türlü alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Bektaş Yaylasında yer alan Kurttepe Mevkiinde kışın kayak yapmak mümkün. Ayrıca her yıl ağustos ayında bu yaylada Bektaş Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir.

Kümbet Yaylası

Dereli ilçe merkezine yaklaşık 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Kümbet Yaylasının 2 km kuzeybatısında Aymaç Mevkii bulunmaktadır. Ormanlık alanlar ile kaplı Aymaç Mevkii; kır çiçekleri ile kaplı güzel manzaraya hakim bir tepedir.

Her yıl temmuz ayının 3. Pazar günü Aymaç Mevkiinde Kümbet Şenlikleri düzenlenmektedir. Kümbet Yaylasının girişinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından tesis edilen Salon Çayırı Piknik alanı bulunmaktadır.

Kümbet Yayla merkezine 5 km uzaklıkta çam ormanları içinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Kümbet Yaylası her türlü imkana sahiptir. Her yıl binlerce turist alan Kümbet Yaylasında güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Dereli Gezilecek Yerler
 2. Dereli Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Dereli Kaplıcaları
 4. Dereli Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı
 5. Giresun Gezilecek Yerler
 6. Giresun’da Gezilecek 10 Yer
 7. Giresun Gece Hayatı
 8. Giresun Nerede?
 9. Giresun Hangi Bölgede, Nüfusu
 10. Giresun Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
Dereli Hangi Şehirde
Dereli Nasıl Gidilir
Dereli Nerede
Dereli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here