Diyarbakır Dengbej Evi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçe sınırında bulunan Dengbej Evi, 2007 yıllında Diyarbakır Belediyesi tarafından hizmete açılan yaklaşık 100 yıllık bir Diyarbakır evidir.

Evin iki geniş odası ve büyük avlusu dengbêjlere ayrılmıştır. Yaz aylarında hava daha serin olduğu için avluda stran(Şarkı) söyleyen dengbêjler, kış aylarında ise evin odalarına geçip burada söylüyorlar. Burada toplam 28 tane dengbej bulunur. Her gün  görevli olan 4 ya da 5 dengbej buraya gelip sanatını icra eder. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu dengbejleri dinleyin. Kürtçe bilmesiniz dahi ortamın sıcaklığı ve bir kültürü nasıl yaşattıklarına şahit olursunuz. Buraya gelip bir stran(Şarkı) dinlemeden geri dönmeyiniz. Sayfanın en sonda burada çekilmiş bir videoyu siz değerli okurlarımız için bırakıyoruz.

Dengbej Evi Nerede?

Dengbej Evi, Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesine bağlı Melik Ahmet Caddesi, Ziya Gökalp Mahallesi, Kılıççı Sokak’ta Behram Paşa Camisi’nin hemen yanında bulunur.

Dengbej Evi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Şehir merkezinden buraya gelen servislerle veya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dengbej Evi Ziyaret Saatleri

Dengbej Evi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz aylarında 18:00’e kadar açık olabilmektedir.

Dengbej Evi Giriş Ücreti

Dengbej Evi Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here