Doğu Timor Nerededir
Doğu Timor Nerededir

Doğu Timor Nerededir? – Doğu Timor resmi adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Doğu Timor Ülkesi Timur adasının doğusu, Atauro ve Jaco Adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplamaktadır.

Doğu Timor Nerededir?

Doğu Timor ülkesinin tek komşusu Endonezya ülkesine bağlı olan Batı Timor’dur. Uzun yıllar boyunca Endonezya’nın vilayeti olan Doğu Timor Ülkesi 2002 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Doğu Timor Ülkesi 14.609 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Ülkenin başkenti Dili’dir. Ülke 13 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Tetum ve Portekizcedir. Ülke genelinde bu iki dil dışında en çok konuşulan dili ise Endonezcedir.

Ülkenin para birimi ise ABD dolarıdır. Ülke genelinde halk Katolik’tir. Doğu Timor Güneydoğu Asya’nın çoğunlukla Katolik nüfusuna sahip 2. Ülkesidir. Ülke genelinde Tropikal iklim hüküm sürmesinden dolayı ülke genel olarak sıcak ve nemlidir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan ve Temmuz ayları arasıdır. Doğu Timor vize isteyen ülkeler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here