Dolmabahçe Camii

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunan bu cami bir Selatin Camisidir. Cami 2.Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülmecit’in annesi olan Bezmialem Valide Sultan tarafında inşa edilmiştir. cami Beyoğlu gezi listenizde mutlaka olması gerekir.

Dolmabahçe Camii İstanbul

Asıl adı Bezmialem Valide Sultan Camisi fakat konumundan dolayı Dolmabahçe Camisi denilir. Cami Dolmabahçe Sarayın yanında bulunur. Bezmialem Valide Sultan 1853 yıllında inşaatına başlanmış. Fakat bitirmeden ölmüştür. İnşaatı oğlu Abdülmecit tarafında tamamlanıp 1855 yıllında Cuma günü ibadete açmıştır. Caminin mimarı ve tasarlayanı Garabet Balyan’dır.

Dolmabahçe Camii Nerede

Caminin en belirgin özelliği uygun bir mimari tarzda yapılmış olması ve net bir kurgu ve geometrik bir biçim verilmiş olmasıdır. Mimari yönden öne çıkan taraf ise bugüne kadar kullanılmayan Dairesel penceredir. Bu mimari özellik ilk defa burada kullanılmıştır.  Cami diğer Selatın camilerde olduğu gibi hünkar ve hakim bölümleri bulunur. Fakat daha sonra bu bölümler birleştirilmiştir.

Dolmabahçe Camii Resimleri

Cami 1948-1961 yılları arasında deniz müzesi olarak kullanılmıştır. 1961 askeri darbeden sonra askerî yönetim tarafından Yassıada İrtibat Kurulu’na verilmiş, kurul da müzenin camiyi derhal boşaltmasını istemiştir.  Müze yeni binasına taşındıktan sonra cami de 1966 yıllında onarılıp tekrar ibadete açılmıştır. En son 2008 yıllında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafında restore edilip ibadete açılmıştır.  Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayın bu camiyi görmeye gidin.

Dolmabahçe Camii içi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here